ریاضی محض


 

گروه ریاضی محض دانشگاه تربیت مدرس فعالیت خود را همزمان با گروه ریاضی کاربردی و با عنوان گروه ریاضی در دوره کارشناسی‌ارشد از سال 1362 و دوره دکتری از سال 1368 آغاز نمود. این گروه در گرایش‌های آنالیز، جبر و هندسه و زمینه‌های تحقیقاتی نظریه گروه‌ها، منطق ریاضی، نظریه حلقه‌های ناجابجایی، نانو محاسبات، هندسه دیفرانسیل، هندسه جبری، توپولوژی و سیستم‌های دینامیكی دانشجو می‌پذیرد. پذیرش دانشجو در دوره کارشناسی‌ارشد و در دوره دکتری از طریق آزمون سراسری انجام می‌شود. در حال حاضر 11 نفر عضو هیأت علمی در این گروه مشغول به فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی هستند. برخی از اعضای هیأت علمی گروه در سال‌های اخیر در شورای اجرایی انجمن ریاضی ایران و هیأت تحریریه انتشارات این انجمن و دیگر مجله‌های معتبر داخلی و بین‌المللی عضویت فعال داشته‌اند و یا عضو انجمن ریاضی آمریکا، انگلستان و نیز داور مجلات خارجی از جمله پایگاه داده مجلات انجمن ریاضی آمریکا هستند. عمده مقالات اعضای هیأت علمی گروه در مجله‌های معتبر ریاضی با ضریب تاثیر بیش از میانگین جهانی به چاپ رسیده است و از میانگین ارجاع خوبی برخوردار است.
آموزش در سطح تحصیلات تکمیلی از اهداف اصلی گروه است و تلاش می‌شود توان علمی دانشجویان در زمینه‌های تخصصی چنان ارتقاء یابد که پس از دانش‌آموختگی قادر به تدریس و پژوهش در تراز بالایی باشند. گروه تاکنون حدود ۴۵۰ دانش‌آموخته ارشد و ۶۷ دانش‌آموخته دکتری است که تعداد قابل توجهی از آنها در دانشگاه‌های معتبر ایران مشغول انجام فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی هستند.
گروه دارای همکاری‌های گسترده داخلی و بین‌المللی که از آن جمله می‌توان به ارائه سرویس‌های آموزشی و پژوهشی، استفاده از فرصت‌های مطالعاتی اعضای هیأت علمی و دانشجویان دکتری گروه در دانشگاه‌های معتبر دنیا و انجام پروژه‌های مشترک پژوهشی اشاره نمود. گروه علاوه بر سمینارهای جاری خود، برگزاری همایش‌های های ملی و بین‌المللی را در دستور کار دارد. همچنین در حال حاضر گروه پذیرای چند دانشجوی دکتری برای گذراندن دوره تحقیقاتی دانشجویی است.
برخی از دانش‌آموختگان گروه هم اکنون در حال ادامه تحصیل در دانشگاه‌های معتبر خارج بوده و یا از همکاران شایسته دانشگاه‌های داخل هستند. گروه ریاضی محض دانشگاه تربیت مدرس از پذیرش دانشجویان نخبه کشور استقبال نموده و آماده همکاری علمی با سایر دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی ، جذب نیروهای متخصص در همه زمینه‌های ریاضی محض است. گروه از پذیرش محققان دوره پسا دکتری و نیز اعضای هیأت علمی متقاضی گذراندن دوره فرصت مطالعاتی استقبال می‌کند. تاکنون چند پژوهشگر پسا دکتری دوره پژوهشی خود را در گروه با موفقیت به پایان رسانده‌اند و برخی نیز در حال گذراندن این دوره هستند.
برخی دانشجویان و اعضای هیأت علمی گروه موفق به کسب عناوین برگزیده در دانشگاه و در سطح ملی از جمله استاد نمونه منتخب کشوری، پژوهشگر برتر وزارت علوم تحقیقات و فناوری، کسب جایزه‌های انجمن ریاضی ایران مختص اعضای هیأت علمی، دانشجوی نمونه کشوری و پایان‌نامه برتر کشوری شده‌اند.