انتخابات


 

23 خرداد 1400:

مشارکت حداکثری در پای صندوق های رای

انتخابات

رییس دانشگاه گفت: اهمیت موضوع حضور مردم در انتخابات ریاست جمهوری بارها توسط مقام معظم رهبری و بسیاری از بزرگان تاکید شده است که ملت باید برای قدرت ملی مشارکت حداکثری در پای صندوق های رای داشته و سرنوشت آینده کشور را با آگاهی، شناخت و انتخاب فرد اصلح مشخص کنند.
محمد تقی احمدی در گفتگویی با بیان اینکه کاندیداها نباید در مناظره های انتخاباتی که مخاطب آنها مردم هستند به یکدیگر توهین کنند، گفت: کاندیداهای ریاست جمهوری باید با شیوه ای با یکدیگر مناظره کنند که مردم بتوانند با در نظر گرفتن برنامه های کاربردی، کاندیدای اصلح خود را انتخاب کنند؛ زیرا توهین، اتهام زنی و متلک گویی در شان داوطلبان ریاست جمهوری و مردم نیست.
مناظره های انتخابات ریاست جمهوری باید روال صحیح خود را پیدا کند و کاندیداها با پشتوانه مطالعاتی سخن بگویند اینکه آنها خارج از موضوع بحث سخنرانی می کنند برای مردم ارزشمند نیست و نتیجه مناظره تنها بحث و جدل بیهوده خواهد بود.
دکتر احمدی تصریح کرد: مناظره زمانی می تواند مفید واقع شود که مسائل کلیدی کشور در آن مورد بحث قرار گرفته و از صحبت های کلیشه ای خودداری شود زیرا این موضوع که کاندیداها به یکدیگر انتقاد می کنند نه تنها برای مردم ارزش افزوده ای ندارد بلکه راه حل مناسبی برای انتخاب رئیس جمهور آینده نیست.


23 خرداد 1400:

انتخابات نمایش قدرت ملی کشور

انتخابات

"شهروز شریعتی"، عضو هیات علمی دانشگاه و مدیر سیاستگذاری و فرهنگی اجتماعی معتقد است؛ میزان شرکت مردم در انتخابات نشان دهنده میزان قدرت ملی آن کشور، پایه‌های مردمی یک نظام سیاسی و نشانه‌ ای از حساسیت برای تعیین سرنوشت تلقی می شود.
دکتر شریعتی با اشاره به ویژگی‌ های یک انتخابات خوب، گفت: اگر فرض کنیم، منظور از برگزاری یک انتخابات مطلوب، انتخاباتیست که توامان منجر به افزایش سرمایه اجتماعی کشور و قدرت ملی بشود باید از سویی افراد توانمند و معتقد به قانون اساسی و منافع و مصالح ملی کشور در انتخابات شرکت کنند و از سوی دیگر مشارکت مردم در این انتخابات بالا باشد، به عبارتی ممکن است افرادی توانمند و معتقد در انتخابات حضور پیدا کنند اما مشارکت مردمی به هر علت قابل قبول نباشد و در مقابل نیز ممکن است افرادی که توانمندی اداره کشور را ندارند با شعارهای جذاب بتوانند اعتماد عمومی را به صورت موقت به سمت خود جلب کنند، اما در عمل انتخابات مطلوبی برای ایران انجام نشود.
وی درباره پیامد های مشارکت و یا عدم مشارکت مردم در انتخابات اظهار داشت: میزان شرکت مردم در یک انتخابات، البته انتخاباتی که به صورت اصولی برگزار می‌شود، حداقل در کوتاه مدت و حتی میان مدت می‌تواند قدرت ملی یک کشور را به جهان نمایش دهد. حضور منظم شهروندان در انتخابات از این منظر می‌تواند نشان دهنده پایه‌ های مردمی یک نظام سیاسی و نشانه‌ای از حساسیت برای تعیین سرنوشت تلقی شود؛ در سوی دیگر هم تحریم انتخابات می‌تواند موجب مخابره این پیام برای دشمنان کشوری مانند ایران شود که با اندکی فشار بیشتر یا افزایش تحریم‌ ها و یا حتی تقویت گروه‌های تروریستی و ایجاد ناامنی در داخل و مرزهای کشور، می‌توانند از بی‌ ارادگی سیاسی مردم به نفع مطامع خود بهره‌مند باشند. یادآوری این نکته ضروری است که گروه‌ های متعددی در اتاق‌ های فکر میز ایران، به صورت دائم در حال ارزیابی و روند پژوهی میزان مشارکت و اراده سیاسی مردم ایران هستند و برآورد های خود را برای واکنش و موضع‌گیری متناسب به صورت مداوم به تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران گزارش می‌دهند.
عضو هیات علمی دانشگاه به راهکارهایی برای ترغیب مردم به شرکت در انتخابات پرداخت و گفت: موضوع نحوه ترغیب مردم به تعیین سرنوشت و مشارکت سیاسی ابعاد متعددی دارد. برای مثال یکی از مهمترین مشکلات را می‌توان در فقدان مرجعیت فکری به ویژه برای بخش‌ هایی از نسل جدید ارزیابی کرد که شاید مهم ترین علت این فقدان مرجعیت، عدم احساس حضور نماینده یا نمایندگانی متناسب با سلایق این نسل در بین نامزدها باشد.
وی ادامه داد: عدم تجربه کافی و توان لازم برای ساماندهی تشکیلاتی یکی دیگر از موانع افزایش مشارکت رای دهندگان است که این شرایط آنارشیک و فقدان توان خودساماندهی گروه‌ های سیاسی نه فقط فرصت‌های جدی را از کشور زایل کرده است بلکه در عین حال موجب نوعی بدبینی مفرط برای مشارکت سیاسی در بین برخی از شهروندان شده است. یکی دیگر از مهم ترین نکات هم که باید در ترغیب مردم به مشارکت سیاسی در قالب رای دادن مورد توجه باشد این نکته است که تمایل بخشی از مردم خواسته یا ناخواسته به همراهی و حمایت از نامزد هایی است که به هر علت از وضع موجود ابراز نارضایتی می‌کنند و خواهان تغییر هستند. به بیان بهتر بخش قابل توجه از رای دهندگان، گاهی هیچ اعتقاد جدی به نامزدها و مرزبندی‌ آنها با سایرین ندارند و فقط آنان را کاتالیزور تحقق آرمان‌ های اجتماعی خود ارزیابی می‌کنند که در این صورت رای دهندگان و نامزدها گاهی با اتحاد تاکتیکی در پی اهداف سیاسی خود هستند و در عین حال موجب افزایش مشارکت سیاسی می‌شوند. البته باید توجه داشت که این گروه‌ از رای دهندگان به واسطه عدم پایبندی و تعهد سیاسی در تنگنا های رقابت به سادگی از جریانات سیاسی عبور می‌کنند و آنان را با رقیبان خود تنها خواهند گذاشت.
مدیر سیاستگذاری و فرهنگی اجتماعی دانشگاه در پایان گفت: بر این اساس، ترغیب به مشارکت سیاسی و برگزاری انتخابات مطلوب، همانند آزمونی است که نمی‌توان همه الزامات آن را در یک شب طراحی و برگزار کرد و نمره خوب در آن گرفت؛ از سویی باید اعتماد جوانان و نسل جدید جلب شود، از سوی دیگر جریانات وگروه‌ های سیاسی باید اقدام به ساماندهی مداوم و ارائه خدمات فرهنگی و اجتماعی مناسب کنند؛ بخشی از این مشارکت مستلزم افزایش مفاهمه عمومی و غیر پوپولیستی جریانات سیاسی با اقشار مختلف مردم است و در نهایت از همه مهمتر باید «پاداش» مناسب و به تعبیری امکان داشتن آینده بهتر از سوی مردمی که قرار است با انتخابات، سرنوشت جدیدی را برای خود رقم بزنند، به صورت مداوم احساس شود.


18 خرداد 1400:

حضور آحاد مردم و نقش مشارکت در انتخابات بسیار اهمیت دارد

انتخابات

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در مراسم عزاداری شهادت امام جعفر صادق(ع) و تجدید میثاق با آرمان های بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران که ۱۷ خرداد در مسجد دانشگاه برگزار شد، بر حضور آحاد مردم در انتخابات پیش رو تاکید کرد.
حجت الاسلام ساداتی نژاد با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در باب مشارکت در انتخابات گفت: همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند مسئله مهم در امر انتخابات در مرحله اول حضور حداکثری و در مرحله بعد انتخاب اصلح است. بنابراین همه افراد جامعه باید با همدلی در انتخابات مشارکت کنند و نباید به دلیل وجود مشکلات اقتصادی و برخی دیگر از مشکلات در این امر سرنوشت ساز شرکت نکنند. حضور آحاد مردم و نقش مشارکت در انتخابات بسیار اهمیت دارد.


17 خرداد 1400:

معاون دانشجویی و فرهنگی و اجتماعی دانشگاه عنوان کرد:

 

افزایش امید، نشاط و سرمایه اجتماعی، مهمترین مطالبه دانشگاهیان از رییس جمهور آینده

دکتر رضایی

دکتر مسعود رضائی در گفت‌وگویی در رابطه با تشکل‌های دانشجویی اظهار داشت: تشکل‌های اسلامی سیاسی در دانشگاه تربیت‌مدرس به عنوان دانشگاه تحصیلات تکمیلی بیشتر روی بررسی عالمانه مشکلات کشور و چگونگی یافتن راه حل برای آنها متمرکز هستند.
وی ادامه داد: سیاست و توصیه کلی دانشگاه تربیت‌ مدرس به تشکل‌ها در این دانشگاه، همواره پرهیز از نگاه جناحی و سیاسی و پیگیری دانشگاهی مسائل و کشف راه حل برای مشکلات حکمرانی در کشور بوده است.
دکتر رضائی در زمینه برنامه تشکل‌های دانشگاه تربیت مدرس برای انتخابات پیش‌رو افزود: برنامه‌های انتخاباتی تشکل‌ها عمدتا" روی بررسی برنامه‌های نامزدهای انتخاباتی متمرکز است که البته به نظر می‌رسد شرایط موجود کشور به واسطه کرونا و نبودن دانشجویان در دانشگاه مانع از انجام برنامه‌هایی با کیفیت گذشته باشد.
وی با بیان اینکه نحوه ترغیب جامعه و دانشگاهیان برای حضور در انتخابات ابعاد متعددی دارد، خاطرنشان کرد: در هر حال نسل جدید دانشگاهی دارای نگرش‌های خاص خود است. دانشگاهیان در صورتی که احساس کنند، نماینده یا نمایندگانی می‌توانند منافع آنان را آنگونه که باید پیگیری کنند به سوی آنها متمایل می‌شوند و در صورتی که از سلایق این نسل در بین نامزدها احساس نکنند، مطابق با تحلیل خود رفتار خواهند کرد.
رضائی در پایان خاطرنشان کرد: جامعه دانشگاهی، جامعه‌ای متکثر اما در عین حال دارای یک منطق محاسبه‌گر است. بر این اساس بخش قابل توجهی از رای دهندگان دانشگاهی فقط برنامه‌ها و تیم‌های حرفه‌ای نامزدها را رصد می‌کنند. بر این اساس، اگر جامعه دانشگاهی، رییس جمهوری آتی را کاتالیزور تحقق آرمان‌های دانشگاهی خود ارزیابی ‌کنند پشتیبانی قاطعی ارائه خواهند داد و در غیر این صورت ممکن است استقبال آنان آنگونه که انتظار می‌رود، نباشد.


14 خرداد 1400:

اهمیت انتخابات در بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی:

آیت الله خامنه ای

انتخابات در کشور ما یک فرصت بسیار بزرگ است و نباید از دست داد. مخالفین جمهوری اسلامی نمی خواهند از این فرصت استفاده شود. این یک امکان برای ملت است. یک ظرفیت بزرگ برای پیشرفت کشور است. شور انقلابی مردم را نشان می دهد وقتی مردم در انتخابات شرکت کنند و شور خود را نشان دهند موجب امنیت کشور و پس زدن طمع دشمن می شود. هرچه انتخابات پرشورتر و با اقبال عمومی مردم بیشتر همراه شود اثرات و منافعش برای کشور و مردم بیشتر خواهد بود.
دشمن این را نمی خواهد لذا نزدیک انتخابات که می شود شروع می کنند می گویند آزادی نیست، گاهی می گویند مهندسی است و ...برای اینکه مردم را دلسرد کنند. حقیقت این است که انتخابات برای کشور یک افتخار و فرصت است یک ذخیره و امکان است که اگر شرکت پرشور مردم باشد به آینده کشور کمک می کند. اگر این شرکت پرشور با انتخاب درست همراه شود که نیروی کارآمد و باایمان و پر انگیزه و علاقه مند به کا ر انتخاب شود نور علی نور است و آینده کشور را تضمین خواهد کرد.


13 خرداد 1400:

توصیه امام خمینی(ره) درباره انتخابات:

امام خمینی

‏‏و مسئله دیگر قضیۀ انتخابات است که من در عین حال که قبلاً هم تذکر دادم، حالا هم‏‎ ‎‏تذکر می دهم به همۀ ملت که همۀ این شرارتها که در سطح کشور الان می شود ممکن‏‎ ‎‏است برای این باشد که شما را از رفتن به پای صندوق بترسانند و شما را از خدمت به‏‎ ‎‏اسلام و خدمت به مسلمین سست کنند. و باید همۀ ما در این امر توجه داشته باشیم که این‏‎ ‎‏یک امر حیاتی است برای جمهوری اسلامی. (جلد ۱۵ صحیفه امام) 
اینجانب از ملت شریف ایران تقاضا می کنم که در این امر مهم حیاتی، سستی و‏‎ ‎‏بی تفاوتی از خود نشان ندهند و انتظار دارم همان طوری که با شور و شعف به پای‏‎ ‎‏صندوقهای رای برای تصویب جمهوری اسلامی رفتند، در این امر نیز با جدیت و علاقه‏‎ ‎‏به اسلام، شرکت کنند؛ که خداوند متعال با آنان است و پیروزی نصیب ملت شریف‏ مسلمان است.‏ (جلد ۱۲ صحیفه امام)