هدف از این رشته ارتقاء سطح علمی، بینش هنری، توان نویسندگی و رشد خلاقیت‌های ادبی و هنری متناسب با فرهنگ و ارزش‌های اسلامی علاقمندان می‌باشد با توجه به اینکه بنیاد و اساس فعالیت‌های نمایشی (تئاتر و سینما) متون نمایشی (نمایشنامه و فیلمنامه) تشکیل می‌دهد وجود نیروهای متخصص و کارآمد در این زمینه کاملاً محسوس می‌باشد.

اعضای هیأت علمی: 3
دانشجویان: 17
دانش‌آموختگان: 159

گروه سینما / انیمیشن دانشکده هنر، دانشگاه تربیت مدرس با داشتن پنجم عضو هیأت‌علمی مجرب و با هدف رشد و ارتقای دانشجویان در دو سطح نظری و عملی، و در راستای سیاست‌های کلان دانشگاه در تربیت هنرمندان متعهد و متخصص شکل گرفته است. این گروه با استفاده از آخرین نظریات در حوزه‌ سینما و انیمیشن (به‌ عنوان اشکال بسیار مهم و اثرگذار هنری، صنعتی و تکنولوژیک) بر آن است تا آگاهی دانشجویان را در تولید فیلم و انیمیشن، و نیز رویکردهای تحلیلی حوزه‌های مربوطه بالا برده تا دانشجویان بتوانند ضمن برخورداری از دانش نظری، به ساخت فیلم نیز بپردازند.

اعضای هیأت علمی: 4
دانشجویان: 45
دانش‌آموختگان: 192

هدف اصلی گروه پژوهش هنر، پرورش افرادی متخصص و متعهد با توانایی انجام پژوهش‌های علمی در حوزه‌های مختلف هنر مانند هنرهای تجسمی و معماری، سینما و نمایش، هنرهای کاربردی و همچنین حوزه‌های نظری هنر مانند تاریخ هنر و فلسفه هنر است. تولید دانش نظری در قالب تحقیقات دانشگاهی در حوزه‌های مختلف هنر از اهداف مهم این گروه است.

اعضای هیأت علمی: 3
دانشجویان: 35
دانش‌آموختگان: 265

گروه شهرسازی دانشگاه تربیت مدرس در سال 1376 باهدف تربیت متخصصان که بتوانند در عرصه‌های آموزشی، پژوهشی و عملی (برنامه‌ریزی، طراحی و اجرای طرح‌های شهری) در جامعه به شکل حرفه‌ای وارد شده و مشکلات موجود در این عرصه را حل نمایند احداث شد.

اعضای هیأت علمی: 7
دانشجویان: 87
دانش‌آموختگان: 410

رشته کارگردانی - بازیگری یکی از نخستین گروه‌هایست که با شکل‌گیری دانشکده هنر در دانشگاه تربیت مدرس تأسیس شد. و از آن پس به پرورش نیروهای آموزشی و پژوهشی در زمینه هنرهای نمایشی پرداخته است. طرح درس‌های مصوبی که هم‌اکنون در دانشگاه‌های دیگر تدریس می‌گردد، دستاورد تلاش‌های این گروه آموزشی است و بسیاری از کسانی که در مراکز آکادمیک کشور به تدریس در این رشته مشغول به کارند، از دانش‌آموختگان این رشته و این گروه‌ هستند.

اعضای هیأت علمی: 3
دانشجویان: 27
دانش‌آموختگان: 163

گروه گرافیک دانشگاه تربیت مدرس از سال 1367 با پذیرش دانشجویان در رشته‌های هنرهای تجسمی کار خود را آغاز نمود. تاکنون جمع کثیری از دانش‌آموختگان این رشته در اغلب دانشکده‌های دانشگاه‌های سراسر کشور به‌عنوان عضو هیأت‌علمی مشغول فعالیت شده‌اند و تعدادی دیگر نیز به‌عنوان هنرمندان برجسته این رشته در کشور در عرصه هنر متعهد و انقلابی حضور دارند.

اعضای هیأت علمی: 2
دانشجویان: 16
دانش‌آموختگان: 159

برای اولین بار در ایران، رشته مدیریت پروژه و ساخت در قالب گروه مدیریت پروژه و ساخت دانشگاه تربیت مدرس در سال 1375و در مقطع کارشناسی‌ارشد فعالیت خود را آغاز کرد. اولین دوره دکتری در این رشته نیز در سال 1386 و با همکاری اساتید مطرح بین‌المللی راه‌اندازی شد و از این رو گروه مدیریت پروژه و ساخت دانشگاه تربیت مدرس به عنوان سرآمد این رشته در ایران مطرح می‌باشد. در حال حاضر در این گروه چهار نفر عضو هیأت‌علمی فعال هستند.

اعضای هیأت علمی: 4
دانشجویان: 31
دانش‌آموختگان: 160

گروه معماری دانشکده هنر در دو گرایش مهندسی معماری فنی و مهندسی معماری منظر در مقطع کارشناسی‌ارشد و همچنین دکتری معماری دانشجو می‌پذیرد. این گروه در سال 1360 با پذیرش دانشجو شروع به فعالیت نمود. اینک پس از گذشت دو دهه در حدود 110 فارغ‌التحصیل در مقطع کارشناسی‌ارشد معماری به جامعه علمی و دانشگاهی عرضه داشته است.

اعضای هیأت علمی: 8
دانشجویان: 102
دانش‌آموختگان: 377

گروه نقاشی نخستین نهاد آموزش عالی در ایران است که اقدام به تأسیس رشته ی نقاشی در مقطع کارشناسی ارشد پرداخته است. استادان گروه ضمن پرورش دانشجویان در راستای دستیابی به سبک های نو با هویت اسلامی ایرانی، به مسئله ی بیان محتوی و ایجاد رابطه ی معنایی با مخاطب توجه ویژه دارند.

اعضای هیأت علمی: 2
دانشجویان: 10
دانش‌آموختگان: 187

گروه هنر اسلامی در دو مقطع کارشناسی‌ارشد و دکتری فعال می‌باشد و گروه هنر اسلامی از جمله رشته‌هایی است که برای اولین بار در دانشگاه تربیت مدرس دایر شده است.

اعضای هیأت علمی: 3
دانشجویان: 9
دانش‌آموختگان: 72