گروه برنامه‌‌‌‌ریزی حمل و نقل در سال 1377 تاسیس و برای اولین بار در سال 1388 در مقطع کارشناسی‌ارشد دانشجو پذیرفت. پذیرش دانشجوی دکتری از سال 1391 شروع شده است. گروه در طرح‌‌‌‌های پژوهشی مختلف از جمله مطالعات جامع حمل و نقل و ترافیک شهری، مدیریت تقاضای حمل و نقل، مطالعات ایمنی و ترافیک، مدیریت بحران و شبکه‌های حمل و نقل با تمرکز بر بسته‌‌‌‌های نرم‌‌‌‌افزاری مختلف فعالیت دارد.

اعضای هیأت علمی: 4
دانشجویان: 7
دانش‌آموختگان: 68

گروه مهندسی خاک و پی از بدو تأسیس بخش عمران، به عنوان یکی از گروه‌های اصلی به تصویب وزارت علوم و فناوری رسیده است. این گروه با اولین ورود عضو خود آقای دکتر علی کمک‌ پناه در سال 1369 اقدام به تأمین کادر علمی خود نمود و از سال 1370 اولین دوره از دانشجویان علاقه‌مند به ادامه تحصیل در دوره کارشناسی‌ارشد را پذیرفت.

اعضای هیأت علمی: 5
دانشجویان: 6
دانش‌آموختگان: 94

این گروه از سال 1372 دانشجوی کارشناسی ارشد و از سال 1383 دانشجوی دکتری درزمینهٔ راه و ترابری داشته است. با توجه به پتانسیل اعضای هیئت‌علمی خود پروژه‌های تحقیقاتی گروه در زمینه‌های روسازی‌های آسفالتی و روسازی‌های بتنی، مهندسی ترافیک و برنامه‌ریزی حمل‌ونقل انجام می‌شود.

اعضای هیأت علمی: 4
دانشجویان: 20
دانش‌آموختگان: 94

دانشگاه تربیت مدرس بعد از دانشگاه تهران دومین دانشگاهی است که رشته سازه‌های دریایی را برگزار کرده است.

اعضای هیأت علمی: 2
دانشجویان: 11
دانش‌آموختگان: 49

گروه مهندسی سازه‌های هیدرولیکی در سال 1368 با برگزاری دوره کارشناسی ارشد راه‌اندازی شده و از سال 1378 اقدام به پذیرش دانشجوی دکتری نموده است. همچنین رشته سازه‌های دریایی با برگزاری دوره کارشناسی‌ارشد از سال 1379 در این گروه راه‌اندازی شده است.

اعضای هیأت علمی: 3
دانشجویان: 10
دانش‌آموختگان: 66

گروه مهندسی آب در سال 1371 در دوره کارشناسی‌ارشد راه‌اندازی شده و از سال 1375 اقدام به پذیرش دانشجوی دکتری نموده است. این گروه با بهره‌گیری از توان تخصصی اساتید در زمینه‌های مهندسی رودخانه، سازه‌های هیدرولیکی، نیروگاه‌های برقابی، مل‌های عددی و فیزیکی اقدام به ارائه دروس و نیز هدایت پایان‌نامه و رساله تخصصی نموده است.

اعضای هیأت علمی: 3
دانشجویان: 14
دانش‌آموختگان: 62

گروه مهندسی زلزله در سال 1375 تأسیس گردیده است. رسالت اصلی این گروه، حرکت در راستای به حداقل رساندن خسارات و تلفات ناشی از زلزله در کشور لرزه‌خیز ایران است.

اعضای هیأت علمی: 3
دانشجویان: 8
دانش‌آموختگان: 79

گروه مهندسی سازه دانشگاه تربیت مدرس، از بدو تأسیس (1364) به‌عنوان یکی از قدیمی‌ترین گروه‌های آموزشی دانشگاه، فعالیت خود را در این راستا جهت داده و تاکنون توانسته است تعداد قابل‌ توجهی فارغ‌التحصیل کارشناسی‌ارشد و دکتری تحویل جوامع دانشگاهی و پژوهشگاهی و نیز جامعه مهندسی و حرفه‌ای کشور دهد.

اعضای هیأت علمی: 6
دانشجویان: 30
دانش‌آموختگان: 100

گروه مهندسی محیط‌ زیست دانشگاه تربیت مدرس زیرمجموعه‌ای از دانشکده مهندسی عمران و محیط‌ زیست است که از سال 1368 در مقطع کارشناسی‌ارشد و از سال 1376 در مقطع دکتری تخصصی اقدام به پذیرش دانشجو کرده است.

اعضای هیأت علمی: 4
دانشجویان: 10
دانش‌آموختگان: 74