گروه‌های آموزشی


 
توسعه و برنامه‌ریزی اقتصادی
توسعه و برنامه‌ریزی اقتصادی

اقتصاد علم بسیار پرباری بوده و به افزایش آگاهی انسان نسبت به آنچه که دستیابی به سطح زندگی بالاتر را امکان‌پذیر می‌سازد کمک‌های شایانی نموده است. در زمان حاضر، سطح زندگی جوامع نسبت به هرزمانی در اعصار گذشته بالاتر است.

حسابداري
حسابداري

گروه حسابداری دانشگاه تربیت مدرس در سال 1360 آغاز به کار خود را آغاز نمود و اولین دوره مدرسی خود را با حضور 7 دانشجو برگزار نمود. دانشجویان در این دوره بر اساس برنامه مصوب درسی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری می‌گذرانند. اولین گروه فارغ‌التحصیلان این گروه در سال 1365 موفق به اخذ دانش‌نامه مدرسی گردیدند. در سال‌های بعد پذیرش دانشجو ادامه داشت. در سال 1368 نیز اولین دوره دکترای حسابداری در دانشگاه برگزار شد.

علم اطلاعات و دانش‌شناسی
علم اطلاعات و دانش‌شناسی

یکی از مهم‌ترین قشر از متخصصان که نقش تعیین‌کننده‌ای در جوامع دانشی ایفا می‌کنند، متخصصان اطلاعات و دانش شناسان هستند. این متخصصان بامطالعه ماهیت اطلاعات و دانش و تدوین مکانیسم‌هایی برای گردآوری، سازمان‌دهی، اشاعه و مدیریت آن زمینه را برای پویایی جریان دانش در جامعه (اعم از سازمان‌ها و کل جامعه) فراهم می‌سازند.

علوم اقتصادی
علوم اقتصادی

اقتصاددانان به‌عنوان زیرمجموعه دانشمندان علوم انسانی رفتار انسان‌ها را در چارچوب الگوهای خاصی تبین و پیش‌بینی می‌کنند و این کار را تقریباً با همان دقت و صلابتی انجام می‌دهند که دانشمندان علوم طبیعی و علوم فیزیکی در تبیین و پیش‌بینی پدیدهای طبیعی و فیزیکی اعمال می‌کنند.

مدیریت بازرگانی
مدیریت بازرگانی

رشته مدیریت در مقطع كارشناسی ارشد و در رشته‌های مدیریت بازرگانی، دولتی و صنعتی از سال 1361 و در مقطع دكتری از سال 1367 و با گرایش‌های سیاست‌گذاری بخش عمومی، رفتار، منابع انسانی، بازاریابی بین‌الملل، سیستم، مالی، تولید و عملیات و تحقیق در عملیات ایجاد گردید. در سال 1389 به دنبال ایجاد دانشكده مدیریت و اقتصاد، گروه‌های سه‌گانه فوق از یكدیگر تفكیك گردید و گروه مدیریت بازرگانی به‌صورت مستقل آغاز بكار كرد.

مدیریت دولتی
مدیریت دولتی

رشته مدیریت دولتی، از گرایش‌های رشته‌های مدیریت، اولین بار در سال 1333 تحت عنـــوان علــوم اداری در موسسه علوم اداری زیر نظر دانشكده حقوق دانشگاه تهران با همكاری دانشگاه كالیفرنیای جنوبی برگـزار شــــد. این رشته به ارتقای علم و عمل مدیریت دولتی در ایران و تلاش برای ایفای نقش در جامعه بین‌المللی مدیریت دولتی می‌پردازد.

مدیریت صنعتی
مدیریت صنعتی

در دنیای امروز مدیران باید قادر به دیدن سازمان به‌صورت فرایندهایی یکپارچه باشند و بتوانند از ایده‌ها و ابزارهای جدید در راستای تعالی و بهبود سازمان بهره گیرند. رشته مدیریت صنعتی، به مجموعه‌ای جامع از دانش روز مرتبط با فناوری، تولید و عملیات، شیوه‌های بهبود، تکنیک‌های بهینه‌سازی، مدیریت کیفیت و تعالی، روش‌های تصمیم‌گیری و ... برای حل و تحلیل مسائل مدیریتی و سازمانی اطلاق می‌شود

مدیریت فناوری اطلاعات
مدیریت فناوری اطلاعات

اولین گروه مدیریت فناوری اطلاعات در کشور در سال 1382 در دانشگاه تربیت مدرس ایجاد گردید و همچنین در سال 1387 نیز برای اولین بار در کشور، رشته سیاست‌گذاری علم و فناوری در این گروه آغاز به کار نموده است. دوره دکتری مدیریت فناوری اطلاعات با گرایش هوشمندی کسب‌وکار از مهرماه 1391 در این راه‌اندازی شده است.