گروه استخراج معدن از سال 1378 اقدام به پذیرش دانشجو در رشته استخراج معدن در مقطع کارشناسی ارشد نمود و از آن تاریخ به بعد سالانه بین 5 تا 7 نفر دانشجو پذیرش داشته است. هدف این گروه تربیت کارشناسان و متخصصین در زمینه های مختلف استخراج معدن می باشد. پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد در زمینه‌های طراحی الگوی آتشباری، طراحی و برنامه‌ریزی تولید معادن روباز، بررسی های فنی اقتصادی معادن و پروژه‌های معدنی، انتخاب ماشین آلات معدنی و...تعریف می‌شوند.

اعضای هیأت علمی: 6
دانشجویان: 11
دانش‌آموختگان: 168

این رشته در برگیرنده چهار حوزه تحقیقاتی شامل مهندسی سطح، پوشش‌ها، سایش و خوردگی الکتروشیمیایی است. گروه تحقیقاتی از تکنیک‌های اسپکتروسکوپی، میکروسکوپی و الکتروشیمیایی به منظور مطالعه فرآیندهای فصل مشترک مواد فلزی در معرض محلول‌های آبی به منظور کاربردهای خاص استفاده می‌کنند. پوشش‌های مطالعه شده در این گروه تحقیقاتی شامل پوشش‌های ایجاد شده با استفاده از روش اکسیداسیون پلاسمایی الکترولیتی می‌باشد.

اعضای هیأت علمی: 4
دانشجویان: 4
دانش‌آموختگان: 115

مهندسی سرامیک علم ساخت اشیاء از مواد معدنی غیر فلزی است. کامپوزیت های سرامیکی، سرامیک نانوساختار، تکنولوژی پودر، سنتز و پردازش نانوپودر، شیشه و شیشه – سرامیک ها و کامپوزیت از زمینه های تحقیق در این گروه است.

اعضای هیأت علمی: 4
دانشجویان: 7
دانش‌آموختگان: 102

زمینه‌های پژوهش در این گروه، موضوعات متالورژی فیزیکی و مکانیکی، خستگی و مکانیک شکست مواد، انجماد و ریخته‌گری، تکنولوژی و متالورژی جوشکاری، شبیه‌سازی در علم مواد، مواد و فرایندهای پیشرفته و مشخصه‌یابی مواد را شامل می‌شود.

اعضای هیأت علمی: 7
دانشجویان: 5
دانش‌آموختگان: 144

گروه فرآوری مواد معدنی برای اولین بار در سال 1377 اقدام به پذیرش 5 دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد نمود و از آن تاریخ تاکنون سالیانه بین 5 تا 10 نفر دانشجو پذیرش داشته است که پس از فراغت از تحصیل جذب بازار کار شده‌اند.

اعضای هیأت علمی: 7
دانشجویان: 3
دانش‌آموختگان: 131

بخش مهندسی معدن در بهار 1370 با تأسیس اولین گروه خود مکانیک سنگ شروع به کار نمود. سپس با تهیه سرفصل دروس کارشناسی ارشد و هماهنگی با شوراهای برنامه‌ریزی و گسترش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری این گرایش برای اولین بار در ایران راه‌اندازی و از مهرماه 1373 اولین گروه دانشجویان کارشناسی ارشد پذیرفته شدند و اکنون دانشجو در سطح دکتری نیز تربیت می‌نماید.

اعضای هیأت علمی: 5
دانشجویان: 8
دانش‌آموختگان: 88

گروه نانومواد بخشی از بخش مهندسی مواد در دانشگاه تربیت مدرس است. تحقیقات ما بر روی پدیده های نانو ذرات و سنتز نانومواد خلوص بالا با خواص فیزیکی، شیمیایی و الکترونیکی مناسب برای کاربرد در زمینه های مختلف مهندسی متمرکز شده است.

اعضای هیأت علمی: 3
دانشجویان: 8
دانش‌آموختگان: 159