متن کامل خبر


 
همایش"آفريقا در مسير توسعه" با حضور سفیر جمهوری بنین برگزار شد

خلاصه خبر: همایش علمی تخصصی «آفريقا در مسير توسعه» به همت انجمن علمي دانشجويي جغرافياي سياسي دانشگاه و با همکاری معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه، دوازدهم دي ماه در سالن ميرحسني دانشكده علوم انساني برگزار شد.

در ابتداي اين نشست تخصصي دكتر سيروس احمدي عضو هيات علمي گروه جغرافياي سياسي دانشگاه ضمن خير مقدم به حاضران در نشست و سفير جمهوري بنين در ايران، كشورهاي آفريقايي را كشورهايي در مدار توسعه عنوان كرد كه ايران مي تواند همكاري‌هاي خوبي را با آنها در زمينه‌هاي گوناگون طراحی کند.
در ادامه نعيم آكيبو، سفير جمهوري بنين در ايران، به ظرفيت همكاري ميان ايران و كشورهاي آفريقايي اشاره و اظهار داشت: حضور فعال سفارت‌هاي آفريقايي در ايران بدان معناست كه اراده جدی برای توسعه رابطه با آفریقا در ایران وجود دارد.  
سفیر جمهوری بنین تصریح کرد: ایران و بنین ظرفیت‌های فراوانی برای گسترش همکاری دارند و بنین علاقمند به استفاده از توان و دانش فنی متخصصان ایرانی و همکاری‌های دانشگاهی است.
وی افزود: آفریقا و بنین به همکاری با ایران نیاز دارند چرا که ایران درک عمیق‌تری از مشکلات کشورهای آفریقایی دارد.
سفیر جمهوری بنین ادامه داد:‌ آفريقا سرزمين بكري است و تنوع و فراواني دامي و منابع طببعي و نيز محيط زيست به دور ازآلودگي صنعتي آفريقا از مزاياي مهم كشورهاي اين قاره است و ايران نيز مي‌تواند دانش خود را به كشورهای آفریقایی ارائه دهد به ویژه آنکه ايران به سطح خوبي از دانش و علم رسيده كه مي‌تواند تجهيزات خود را به آفريقا بفروشد.
این مقام آفریقایی در عین حال با اشاره به موانع همكاري ميان ايران و افريقا تصريح كرد: عدم وجود سامانه ارتباطي قابل اطمينان بين ايران و آفريقا، ‌كمبود شبكه حمل و نقل هوايي و دريايي و عدم وجود بانك تجاري ايران و آفريقا از جمله موانع گسترش روابط ایران و آفریقا است.
وي موقعيت منطقه‌اي خاورميانه را از ديگر موانع توسعه ارتباط ايران و آفريقا عنوان كرد و گفت: ايران كشوري غني و ثروتنمند و داراي منابع نفتي و گازي است و در حال حاضر به دليل عدم وجود امنيت و آرامش در منطقه خاورميانه، ‌ايران در كشورهايي مانند سوريه و عراق هزينه مي‌كند تا امنيت كشور خود را حفظ نمايد، در صورتي كه اگر اين امنيت در منطقه بود سرمايه‌هاي ايران مي‌توانست به سمت آفريقا نيز حركت كند و سرمايه گذاران ايراني راحت‌تر در آفريقا سرمايه‌گذاري کنند.
سفیر بنین در پایان كشاورزي، منابع آبي،‌ بهره وري و توسعه جنگل‌ها را از مهم ترين اولويت هاي همكاري ميان ايران و آفريقا عنوان كرد و افزود: بهداشت و سلامت، ‌آموزش پزشكان و امور امنيتي و دفاعي از ديگر مواردي است كه مي‌تواند در زمينه همكاري‌هاي دو طرف مورد توجه گيرد.
در اين نشست دكتر حسن علي‌بخشي، مسئول بخش تاريخ شفاهي وزارت امور خارجه و سفير سابق ايران در بوركينافاسو و سنگال در خصوص فرصت‌ها و چالش‌هاي روابط ايران و آفريقا، اميرعلي امام جمعه شهيدي سفير سابق ايران در جمهوري دموكراتيك كنگو در خصوص تركيه و اولويت‌هاي روابط با آمريكا و دكتر ميثم ميرزايي‌تبار، دانش‌آموخته دكتراي جغرافياي سياسي دانشگاه تربيت مدرس در خصوص معرفي پر منازعه‌ترين منطقه ژئوپليتيكي جهان پس از جنگ سرد به سخنراني پرداختند.
همچنين دو دانشجوي سنگالي دكتراي زبان و ادبيات فارسي دانشگاه نيز در خصوص كشور سنگال و نيز داستان حماسه «سونجاتا كيتا» که در غرب آفریقا شهرت فراوانی دارد، نکاتی را عنوان كردند.

30 دی 1396 / تعداد نمایش : 1710