متن کامل خبر


 
دکتر نبوی: زبان عرف منشا بروز مغالطه است

خلاصه خبر: به گزارش معاونت فرهنگی و اجتماعی ،کارگاه آموزشی اصول و فنون مناظره در روز شنبه 16 آبان از ساعت 15 الی 17 در سالن اجتماعات مدیریت فرهنگی و اجتماعی برگزار شد.

به گزارش معاونت فرهنگی و اجتماعی ،کارگاه آموزشی اصول و فنون مناظره در روز شنبه 16 آبان  از ساعت 15 الی 17 در سالن اجتماعات مدیریت فرهنگی و اجتماعی برگزار شد. دکتر لطف الله نبوی، مدرس این کارگاه ابتدا به تعریف مناظره پرداخت و مناظره را نوعی اظهار نظر جمعی استدلالی روشنگرانه تعریف کرد.

کارگاه آموزشی اصول و فنون مناظره

وی عنوان کرد که زبان عرف می تواند احساساتی نظیر ترس، ترحم و هیجان را در مخاطب برانگیزد و همین امر منشا بروز مغالطات مختلف است. دکتر نبوی در ادامه با بیان اینکه بیش از 150  مغالطه زبانی از سوی وی و همکاران ایشان تا کنون شناسایی شده است تاکید کرد: مغالطه در مناظرات  گاه همچون سم عمل می‌کند و می‌تواند فضای فکری و ذهنی جامعه را مسموم سازد و افکار عمومی را منحرف کند.  عضو هیات علمی دانشگاه  در ادامه این نشست با ذکر مثال‌های متعدد  به تببین ده مغالطه مهم و رایج در مناظره‌ها اشاره و تصریح کرد: افراد جامعه بدون فهم مغالطه‌های رایج زبانی ممکن است به سادگی مقهور استدلال‌هایی شوند که از اساس نادرست و باطل است. در پایان این کارگاه نیز  چند کتاب برای حضار معرفی شد و مدرس کارگاه به پرسش‌های حاضران پاسخ داد.

18 آبان 1394 / تعداد نمایش : 2856