متن کامل خبر


 
سفیر روسیه در تهران: حل معضلات منطقه بدون ایران ممکن نیست

خلاصه خبر: سفیر روسیه در تهران: حل معضلات منطقه بدون ایران ممکن نیست

نشست علمی "علایق ژئوپلیتیکی روسیه در جنوب غرب آسیا" با حضور سفیر روسیه در تهران و به همت انجمن علمی دانشجویی جغرافیای سیاسی دانشگاه تربیت مدرس در سالن استاد میرحسنی این دانشگاه برگزار شد.
در این نشست علمی که ٣٠ آذر با حضور دکتر جهانگیر کرمی مدیر گروه مطالعات روسیه در دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران و دکتر بهرام امیراحمدیان عضو هیئت علمی دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران برگزار شد، لوان جاگاریان ضمن تبیین اهداف و مواضع کشورش در قبال منطقه و جهان، تصریح کرد: اهداف اصلی روسیه در منطقه حمایت از  دولت‌های قانونی در این کشورها و حفظ ثبات و امنیت در منطقه است.
وی همچنین با اشاره به موضع کشورهای اروپایی درباره بحران‌های جهانی، افزود: متاسفانه اروپایی‌ها سیاست مستقل و سیاست‌مدار  برجسته‌ای ندارند و دنباله روی سیاست‌های آمریکا هستند
سفیر روسیه در تهران همچنین اقدامات آمریکایی‌ها را ناقض حقوق بین‌المللی توصیف و تاکید کرد: حمله به عراق در سال 2003 بدون مجوز شورای امنیت سازمان ملل متحد بیانگر این نکته است که با وجود این ناهماهنگی‌ها نمی‌توان با آمریکایی‌ها همکاری کرد.
وی با یادآوری وعده‌های انتخاباتی اوباما برای خروج از افغانستان در سال 2014 و بستن زندان گوانتانامو همچنین تصریح کرد: وعده‌های مقامات آمریکایی غیر قابل اتکا و طرف‌های غربی نیز  سیاست سکوت را در قبال این نحوه اقدامات آمریکایی‌ها  در پیش گرفته‌اند.
جاگاریان در بخش دیگری از سخنان خود  تاکید کرد: با وجود همه سکوت‌ها و قانون‌شکنی‌ها، روسیه همواره در نظر دارد به واکنش‌های خصمانه پاسخی دندان شکن ارائه دهد و اگر چه در این روند هم ما و هم آن‌ها ضرر خواهند کرد و  معلوم نیست کدام طرف نیز بیشتر ضرر خواهد کرد، اما این روند ادامه خواهد یافت.
سفیر روسیه در مورد روابط با ایران نیز تصریح کرد: هم‌اکنون رفتٌ‌ و آمدهای زیادی بین تهران و مسکو در جریان است. ما هماهنگی‌های لازم را در ارتباط با سوریه در زمینه‌های سیاسی و نظامی با طرف ایرانی داریم.
وی در مورد روابط اقتصادی ایران و روسیه نیز ابراز داشت: امروز اولویت ما در ایران راه‌اندازی راه آهن گرمسار- اینچه برون است که کمیسیون مشترک و سرمایه‌گذاری هم در این زمینه انجام شده است و پروژه اقتصادی دیگر مورد نظر روسیه در ایران نیز راه‌اندازی چهار رآکتور حرارتی در استان هرمزگان است.
جاگاریان همچنین افزود: مناسبات اقتصادی ایران و روسیه هفتاد درصد رشد داشته است.
وی حضور موقت نیروهای روسی در پایگاه شهید نوژه همدان را نیز به واسطه وجود دشمن مشترک دانست و در عین حال تاکید کرد:  «من باید توضیح بدهم که هرگز روسیه به دنبال پایگاه نظامی در ایران نبوده و نیست. ما در امور داخلی ایران هرگز مداخله نکرده و نمی‌کنیم. فکر می‌کنم امروز برای بیشتر مردم ایران روشن شده باشد که دلایل حضور موقت ما چه بوده است. به هر حال ما دشمن مشترکی در منطقه داریم».
وی ادامه داد:  بدون ایران، حل و فصل هرنوع مناقشه منطقه‌ای امکان‌پذیر نیست و ما این موضوع را چندین بار به آمریکایی‌ها اعلام کرده و در آینده نیز باز هم خواهیم گفت.
آقای جاگاریان با اشاره به ترور سفیر روسیه در ترکیه که آن را بهای مبارزه با داعش در منطقه دانست، خاطر نشان کرد: روابط روسیه با ترکیه بهبود یافته است و هر چند اختلاف نظرهایی با آن‌‌ها داریم اما باید برای صلح و آرامش در منطقه با آن‌ها همکاری کنیم و همزمان با پیروزی‌های نظامی، درباره راه حل‌ مشکلات سیاسی نیز مذاکره کنیم.  
سفیر روسیه در تهران در مورد آینده سوریه نیز سیاست روسیه را دفاع از رژیم قانونی عربی سوریه به رهبری بشار اسد دانست و اظهار داشت: از نظر مسکو اسد باید رئیس جمهور باقی بماند و هرگونه  گزینه جدید برای رهبری این کشور فقط و فقط باید نتیجه انتخابات عادلانه و شفاف باشد.
سفیر روسیه همچنین ضمن حمایت از ایجاد یک حکومت مستقل فلسطینی به روابط خوب کشور متبوعش با کشورهای منطقه از جمله عربستان، اردن و رژیم صهیونیستی اشاره کرد و آن را یکی از اختلاف سلیقه‌های بین روسیه و ایران دانست.
لازم به ذکر است، دکتر غلامحسین‌زاده، رئیس دانشکده علوم انسانی دانشگاه تربیت مدرس و دکتر محمدرضا حافظ‌نیا، مدیر گروه و قطب علمی جغرافیای سیاسی دانشگاه تربیت مدرس، پیش از آغاز نشست به آقای جاگاریان و سخنرانان و میهمانان حاضر در جلسه خوش آمد گفتند و حادثه ترور سفیر روسیه در ترکیه را نیز محکوم کردند.

4 دی 1395 / تعداد نمایش : 3201