متن کامل خبر


 
دفاع سه دقیقه‌ای از پایان نامه در دانشگاه تربیت مدرس

خلاصه خبر: اولین دوره مسابقه «حرف حساب پایان‎نامه» در قالب ارائه پایان‎نامه‌های دانشجویی در سه دقیقه، به ابتکار انجمن علمی دانشجویی مهندسی برق و کامپیوتر و شورای هماهنگی انجمن‎های علمی دانشجویی دانشگاه تربیت مدرس و با همکاری معاونت‌ فرهنگی و اجتماعی و معاونت پژوهشی و فناوری این دانشگاه برگزار شد.

اولین دوره مسابقه «حرف حساب پایان‎نامه» در قالب ارائه پایان‎نامه‌های دانشجویی در سه دقیقه، به ابتکار انجمن علمی دانشجویی مهندسی برق و کامپیوتر و شورای هماهنگی انجمن‎های علمی دانشجویی دانشگاه تربیت مدرس و با همکاری معاونت‌ فرهنگی و اجتماعی و معاونت پژوهشی و فناوری این دانشگاه برگزار شد.
در این برنامه که روز سه‌شنبه یکم دی ماه برگزار شد، پس از قرائت کلام‏الله مجید، در ابتدا نمونه‎هایی از اجراهای برگزیده جهانی پخش شد تا شرکت‎کنندگان بتوانند با مهارت‏های لازم ارائه موفق آشنا شوند.
در ادامه این برنامه، دکتر اکبر عالمی، عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس و کارشناس مجری پیش‌کسوت تلویزیون، که به عنوان داور افتخاری بخش فن بیان، در کنار 5 نفر از اعضای کمیته حمایت و نظارت بر انجمن‌های علمی و دانشجویی دانشگاه تربیت مدرس، مسئولیت داوری این رویداد علمی-فرهنگی را بر عهده داشت، ضمن برشماردن برخی نکات مهم در فن بیان، بر ضرورت تداوم این قبیل برنامه‌ها برای افزایش نشاط و یادگیری در محیط دانشگاه تاکید کرد.
در پایان این برنامه که پنج ساعت به طول انجامید، اهدای جوایز در چهار بخش صورت گرفت که جایزه ویژه هیئت داوران به ترتیب به آقای محسن رضائیان، آقای محمد رستمی، خانم سوده معلمیان و آقای رضا جدیدی تعلق گرفت و جایزه نگاه دانشجویی نیز به خانم فرشته عثمانی و آقای علی مشایخی رسید؛ همچنین آقای صالح صالحی در بخش پوستر برگزیده واجد بیشترین آرا و خانم‌ها نسرین ترابی و مهدیه طباطبایی هم موفق به کسب جایزه نگاه نوآورانه از سوی هیات داوران مسابقه شدند.
یکی از حواشی زیبای اولین دوره ازمسابقه «حرف حساب پایان‎نامه»، اقدام ارزشمند محمد رستمی، نفر دوم برگزیده از سوی هیات داوران، برای اهدای جایزه نقدی خود به کودکان سرطانی بستری شده در بیمارستان شریعتی تهران بود که با تشویق طولانی و ممتد دانشجویان حاضر در سالن شهید مطهری دانشگاه تربیت مدرس، همراه شد.
لازم به ذکر است، مسابقه «حرف حساب پایان‏نامه»، یک رویداد علمی با رویکرد سنجش مهارت و خلاقیت است که سعی دارد با به کارگیری جنبه‎های خلاقانه و مهارت‏های ارائه موثر، رساله‎های برتر و کاربردی دانشگاهی را در دانشگاه تربیت مدرس شناسایی و در یک قاب یک‎روزه به نمایش بگذارد. این برنامه همچنین می‏تواند به دانشجویان تازه‏وارد، این امکان را بدهد که در کمترین زمان ممکن با چکیده بهترین موضوعات آشنا شده و زمینه کاری خود را بهتر انتخاب نمایند.
مسابقه «ارائه رساله در سه دقیقه» برای اولین بار در سال 2008 انجام گرفت و از سال 2013 در 18 کشور دیگر نیز برگزار می‌شود و در ایران نیز این برنامه نخستین بار با عنوان «حرف حساب پایان‏نامه» و با نگاه ویژه به نیازهای روز جامعه دانشگاهی کشور به ویژه ارتباط هرچه بیشتر بخش دانشگاهی با جامعه و صنعت و ضرورت کاربردی کردن پژوهش‏های دانشگاهی به منظور توسعه کسب و کار و ترویج کارافرینی دانش‎بنیان، در دانشگاه تربیت مدرس بومی‎سازی و برگزار شد.

6 دی 1394 / تعداد نمایش : 3704