متن کامل خبر


 
استعلام معاون محترم دانشجویی از مرکز بهداشت و درمان دانشگاه در خصوص شی دیده شده در وعده نهار 13 آبان و پاسخ این مرکز

خلاصه خبر:

متن نامه استعلام:
سرکار خانم دکتر منصوری
رییس محترم مرکز بهداشت و مشاوره دانشگاه

با سلام و احترام؛ با توجه به شکایت برخی از دانشجویان در خصوص وجود شی‌ء خارجی در وعده ناهار روز یکشنبه مورخ 13 آبان و عدم ارائه آن توسط دانشجویان به مسؤولین مربوطه، به پیوست تصویر موجود از شی‌ء خارجی جهت بررسی و اظهار نظر خدمتتان ایفاد می‌گردد.
دکتر محمدرضا اصلاحچی
معاون دانشجویی

اصل نامه

متن پاسخ مرکز بهداشت و درمان دانشجویی:
جناب آقای دکتر اصلاحچی
معاون محترم دانشجویی

با سلام و احترام؛ پیرو درخواست جنابعالی برای اظهار نظر تخصصی در مورد تصویر ارسالی مربوط به وجود سوسری در داخل غذای یکی از دانشجویان، بعد از بررسی‌های کارشناسانه توسط متخصصین بهداشت محیط و حشره‌شناس، نظر تخصصی این مرکز به شرح زیر اعلام می‌شود:

  1. سوسری نشان داده شده در تصویر از نوع آمریکایی نابالغ است که در این دوره سنی در حالت بسیار نادر در روز و در محیط روشن مشاهده می‌شود. ولی در شرایط تحریک معمولا از محل اختفای خود بیرون می‌آید.
  2. بر اساس آنچه در تصویر مشاهده می‏شود، سوسری کاملا سالم است و حتی فلس‌های شکمی آن بدون آسیب است. این در حالی است که بافت سوسری نابالغ که بسیار نرم و حساس به حرارت است در محیط اسیدی و گرم قرمه‌سبزی در مدت زمانی کوتاهی تجزیه می‌شود. بنابراین دیده شدن حشره با ساختمان آناتومیک سالم حاکی از آن است که این سوسری حین پخت غذا وارد آن نشده است
  3. با توجه به بافت آناتومیک سالم سوسری این احتمال وجود دارد که سوسری به دنبال سمپاشی از محل اختفای خود خارج و به سینی غذا وارد شده است.
  4. راهکار بهتر این بود که غذای محتوی لاشه سوسری در اختیار مرکز بهداشت قرار می‌گرفت تا با ارسال آن به آزمایشگاه‌های تخصصی حشره‌شناسی اظهارنظر دقیق‌تری انجام شود.

بنابراین توصیه می‌شود در زمان مشاهده اجسام خارجی در غذا، جهت تشخیص علت آن و تخمین زمان وارد شدن آن به غذا، به دانشجویان اعلام شود غذای محتوی جسم خارجی را جهت آنالیز به مرکز بهداشت و درمان انتقال دهند.
دکتر معصومه منصوری
مدیر مرکز بهداشت و مشاوره دانشگاه

اصل نامه

15 آبان 1397 / تعداد نمایش : 314