متن کامل خبر


 
رشد درآمد حاصل از طرح های پژوهش های کاربردی در ۴ سال اخیر

خلاصه خبر: مدیر پژوهشی و امور آزمایشگاهها در مراسم تجلیل از پژوهشگران برگزیده دانشگاه که صبح امروز بیست و ششم آذر ماه بصورت برخط برگزار شد، گفت: دانشگاه تربیت مدرس از سال ۹۴ رتبه دوم کشور را حفظ کرده است.

دکتر علی جعفریان مدیر پژوهشی و امور آزمایشگاهها با بیان این مطلب گفت: موفقیت دانشگاه در حوزه پژوهش و فناوری مرهون تلاش مجدانه و بدون شائبه دانشجویان، اساتید و همکاران است.
وی به ارائه گزارش کوتاهی از فعالیت های پژوهش و فناوری دانشگاه طی سال های اخیر پرداخت و اظهار داشت: در بخش اول گزارش عملکرد به رتبه دانشگاه در پایگاههای معتبر مانند ISI و نظام های رتبه بندی بین المللی لایدن و شانگهای می پردازیم. در نظام ISI بین سال های ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۰ از رتبه ۵۳۱ ارتقاء یافته و رتبه دانشگاه به ۴۶۴ رسیده است. در نظام رتبه بندی لایدن نیز رتبه دانشگاه رشد قابل توجه ای را نشان می دهد و از رتبه ۴۱۲ به رتبه ۳۴۵ ارتقاء یافته است. در نظام رتبه بندی شانگهای نیز در سال های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ نسبت به سال های قبل ارتقاء قابل ملاحظه ای داشتیم و از دسته ۶۰۰ تا ۷۰۰ به دسته ۵۰۰ تا ۶۰۰ صعود کردیم.
دکتر جعفریان افزود: در تعداد مقالات ISI نیز به رغم محدودیت های موجود در کشور رشد قابل ملاحظه ای داشتیم. همچنین درصد همکاری های بین المللی از ۲۰ به ۳۰ درصد افزایش یافته است. در بخش رشد مقالات Q1 از سال های ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۹ رشد داشته ایم و نکته قابل توجه سهم قابل ملاحظه دانشکده های علوم انسانی و هنر در این بخش است.
مدیر پژوهشی و امور آزمایشگاهها گفت: رتبه دانشگاه در بین دانشگاههای جامع کشور هم قابل توجه است. دانشگاه تربیت مدرس از سال ۹۴ رتبه دوم در سطح کشور را حفظ کرده و این جایگاه حاصل تلاش اساتید و دانشجویان سخت کوش و همکاران تلاشگر است.
دکتر جعفریان اضافه کرد: دانشگاه در بخش اختراعات بین المللی به رغم پتانسیل بالایی که از آن برخوردار است، نیازمند برنامه ریزی بهتر است تا عملکرد دانشگاه در این خصوص تقویت شود. اما در بخش طرح های کاربردی پیشرفت های خوبی صورت گرفته است. درآمد حاصل از طرح های پژوهش های کاربردی در ۴ سال اخیر رشد قابل قبولی را نشان می دهد. در سال ۹۸ با ۹۰ میلیارد ریال در مقایسه با سال ۹۵ که این عدد ۲۸ میلیارد ریال بود، نشان دهنده رشد قابل توجه در بخش طرح های کاربردی است.
وی افزود: ما نه تنها طی سال های اخیر در بخش پژوهش به همت همکاران پارک علم و فناوری دانشگاه رشد قابل ملاحظه ای را تجربه کردیم، هم اکنون تعداد ۱۹شرکت دانش بنیان مستقر در پارک داریم که از این تعداد حدود ۳۷ درصد یعنی ۷ شرکت دانش بنیان به دانشگاه اختصاص دارند و در واقع اعضای هیأت علمی دانشگاه مسئولیت این شرکت ها را به عهده دارند.
دکتر جعفریان در پایان تصریح کرد: در پارک علم و فناوری، مرکز رشد و مؤسسات پارک بیش از ۸۰۰ نفر فعال هستند و در بخش فروش فناوری هم به موفقیت های خوبی دست یافتیم که بالغ بر ۳۰ میلیارد تومان فروش واحدهای فناور در پارک علم و فناوری دانشگاه است. آمار و ارقام نشان می دهد دانشگاه در بخش پژوهش های کاربردی و در بخش فناوری توفیقات قابل توجه ای کسب کرده که امیدواریم همچنان با وجود مشکلات و محدودیت ها، این روند ادامه یابد و شاهد موفقیت های روزافزون باشیم.


26 آذر 1399 / تعداد نمایش : 4262