متن کامل خبر


 
حضور متخصصان صنعتی در دانشگاه تربیت مدرس برای انتقال تجربه به اساتید و دانشجویان

خلاصه خبر: در آیین گرامیداشت هفته پژوهش که ۲۶ آذر ماه به صورت مجازی برگزار شد، دکتر مدیر دفتر پژوهش های کاربردی و فناوری دانشگاه به ارائه گزارش عملکرد و برنامه های آتی این دفتر پرداخت و گفت: در سالی که گذشت در کنار فعالیت های روزمره و عادی دفتر، عقد قراردادها و طرح های پژوهشی، فعالیت های تحولی درون و بیرون دانشگاه در راستای ارتباط هرچه بیشتر با صنعت و جامعه ایجاد شد که باید از این فرصت ها به درستی استفاده کرد.

وی در خصوص فعالیت های جاری و عقد قراردادهای پژوهشی اظهار داشت: در سال ۹۹، تعداد ۵۱ قرارداد پژوهشی به مبلغ ۱۸ میلیارد تومان و تعداد ۹ تفاهم نامه همکاری با سازمان ها و ارگان های خارج دانشگاه منعقد شد.
سید ابریشمی خاطر نشان کرد: ما تلاش می کنیم با شناسایی توانمندی های موجود در دانشگاه، ارتباط بهتر و موثرتری با جامعه و صنعت داشته باشیم. در این راستا کمیته بازاریابی پژوهش و فناوری متشکل از اعضای هیأت علمی تشکیل و یکسری از توانمندی های داخلی دانشگاه شناسایی شده و در قالب سامانه "توانمندی های تولیدی و خدماتی دانشگاه" به بیرون ارائه گردیده است. توسط وبسایت فعال rmarketing دانش فنی موجود در دانشگاه به ارگان ها و سازمان های بیرونی اطلاع رسانی می شود. همچنین از طریق سامانه " اطلاع رسانی طرح ها و فرصت های پژوهشی دانشگاه" یا arto، فرصت های پژوهشی را اعلام می کنیم و از کلیه اعضای هیأت علمی تقاضا می کنم در این سامانه ثبت نام کنند و تخصص های مورد نظر خود را مشخص کرده تا فرصت های پژوهشی که وارد دانشگاه می شود را با هدفمندی به اساتید متخصص اطلاع رسانی کنیم.
وی افزود: ما در سال گذشته در راستای طرح تحول راهبردی بر روی سامانه مدیریت پروژه متمرکز بودیم و سامانه ای را راه اندازی کردیم که بتوانیم پروژه های دفتر را از بعد زمان بندی، بعد مالی بهتر مدیریت کنیم و ضمن کمک به مجری طرح پژوهشی رضایتمندی کارفرما جلب و ارتباط با بیرون دانشگاه تسهیل شود. در کنار بحث هایی تحولی در داخل دانشگاه، یکسری تغییرات هم در بیرون از دانشگاه اتفاق افتاد.
مدیر دفتر پژوهش های کاربردی تصریح کرد: از مهمترین اقدامات، راه اندازی سیستم هایی برای ایجاد ارتباط نظام مند دانشگاه و صنعت است که توسط وزارت علوم برنامه ریزی شد. یکی از این سامانه ها، "سامانه اجرایی تقاضا و عرضه پژوهش و فناوری" یا سامانه "ساتع" است و سازمان برنامه و بودجه بخشی از بودجه پژوهشی سازمان ها را در قالب این سامانه با دانشگاهها به اشتراک می گذارد. حدود ۱۸۰ نفر از اعضای هیأت علمی دانشگاه عضو سامانه ساتع هستند و پروژه ها و موضوعات پژوهشی معرفی شده در این سامانه را رصد می کنند. نیازهای دستگاه ها و سازمان های دولتی که تمایل دارند از طریق عقد قرارداد با دانشگاه مسائل خود را حل کنند، در این سامانه اطلاع رسانی شده و اساتید می توانند پروپوزال های خود را به طور مستقیم به دستگاه ها و سازمان ها ارسال کنند و در صورت انتخاب آنها، قرارداد با دانشگاه منعقد می شود. تاکنون ۱۹ فقره عقد قرارداد از طریق این سامانه داشته ایم و این سامانه بسیار گسترده است و تمامی رشته ها و علوم را پوشش می دهد. همچنین دانشگاه برای اساتیدی که در این خصوص فعالیت کنند تشویق هایی هم در نظر گرفته است.
دکتر سید ابریشمی در ادامه به آیین نامه ابلاغی وزارت علوم در خصوص الزامات هدفمند سازی پارسه ها اشاره کرد و گفت: سازمان ها و ارگان های مختلفی هستند که از پایان نامه ها و رساله ها حمایت می کنند. یکی از طرح های نظام مند که در راستای هدفمندی پارسه ها ایجاد شد، راه اندازی سامانه "توانمند سازی تولید و توسعه اشتغال پایدار" یا سامانه تاپ است. ۱۹ نفر از اساتید دانشگاه نیز عضو این سامانه هستند و تا کنون ۱۱ پروپوزال از طریق دانشجویان ارسال شده است. در این طرح دانشجویان می توانند پایان نامه ها و رساله های خود را در راستای حل مشکلات کشور تعریف و ماهیانه حقوق دریافت کنند.
مدیر دفتر پژوهش های کاربردی دانشگاه در بخش دیگری از گزارش عملکرد به تفاهم نامه منعقد شده با گروه "مپنا" در زمینه آموزش و پژوهش و همچنین طرح مشترک با سازمان حفاظت محیط زیست به نام "مپسا" برای پایش آلایندگی برخی صنایع کشور اشاره کرد و در خصوص برنامه های آینده دفتر تشریح کرد: درصدد تدوین یک نظامنامه برای تشویق اعضای هیأت علمی (ارتقاء و ترفیع) فعال در زمینه ارتباط با صنعت و جامعه هستیم. همچنین در راستای آیین نامه الزامات هدفمندی پارسه ها در حال تدوین آیین نامه ای هستیم که بتواند تشویق هایی را برای اساتید فراهم کند.
وی افزود: یک بحث دیگ، فرصت مطالعاتی اعضای هیأت علمی در صنعت است که بر اساس آیین نامه وزارت علوم، شیوه نامه اجرایی آن در دانشگاه تهیه شد. تا اساتید همانگونه که به فرصت مطالعاتی خارج از کشور می روند، بتوانند فرصت مطالعاتی در صنعت کشور داشته باشند و با عقد تفاهم نامه مشکلات موجود در صنایع با حضور اعضای هیأت علمی در صنعت، حل شود. به زودی این شیوه نامه که به تصویب هیأت رئیسه دانشگاه رسیده است، ابلاغ می شود. یک فرصت متخصصان صنعتی در دانشگاه را نیز برنامه ریزی کرده ایم و در حال تدوین شیوه نامه اجرایی آن هستیم. بدین ترتیب متخصصین صنعت برای مدتی در دانشگاه حضور می یابند و ضمن انتقال تجربیات صنعتی خود به اساتید و دانشجویان، ارتباط موثری با صنعت ایجاد می شود.


26 آذر 1399 / تعداد نمایش : 4281