متن کامل خبر


 
گذر شمار پاسخ به درخواست‌های پیشینه پژوهش از یک میلیون

خلاصه خبر: در پاسخ به نیاز جامعه علمی کشور برای هدفمندسازی و افزایش کارایی و اثربخشی پژوهشهای دانشگاهی به ویژه در پایان نامه ها و رساله های تحصیلات تکمیلی، پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک،) سامانه پیشینه پژوهش را ،راه اندازی کرد.

به استحضار میرساند که در پاسخ به نیاز جامعة علمی کشور برای هدفمندسازی و افزایش کارایی و اثربخشی پژوهشهای دانشگاهی به ویژه در پایان نامه ها و رساله های تحصیلات تکمیلی، پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک،) سامانه پیشینه پژوهش را با پشتوانه روزافزون نزدیک به ۷۰۰ هزار پایان نامه و رساله و ۲۱۲ هزار پیشنهاده در آبان ماه سال ۱۳۹۳ راه اندازی کرد و در دسترس همه پژوهشگران کشور گذارد. این سامانه به دانشجویان تحصیلات تکمیلی و پژوهشگران کمک می کند تا از پیشینه موضوع پژوهش خود، به ویژه در پایان نامه ها و رساله های کشور آگاهی یابند و از کار دوباره پرهیز کنند و با منابعِ پژوهش خود نیز آشنا شوند.

برای بهره مندی از این خدمت، کاربران میتوانند در سامانه( به نشانی PISHINEH.IRANDOC.AC.IR )ثبت نام و سپس درخواست بررسی پیشینة یک موضوع را به همراه کلیدواژه های آن ثبت کنند. پاسخ این درخواستها با بررسی کارشناسان ایرانداک در پایگاه اطلاعات علمی ایران (گنج به نشانی ، GANJ.IRANDOC.AC.IR )در کوتاهترین زمان برای کاربر و نیز همة کسانی که کاربر بخواهد، فرستاده میشوند. دستاورد این سامانه تا شهریور ،۱۴۰۰ پاسخ به بیش از 1.000.000 درخواستِ دانشجویان تحصیلات تکمیلی و پژوهشگران با میانگین ۶۴۵ درخواست در هر روز کاری بوده است.
امید آنکه این خدمت کوچکِ ایرانداک، زمینه ساز پیشرفت پژوهش و پیشبرد علم باشد و با پشتیبانی آن مقام گرامی در گسترش پوشش پیشنهاده ها، پایان نامه ها، و رساله ها در پایگاه اطلاعات علمی ایران (گنج) بهبودی روزافزون یابد.


17 آبان 1400 / تعداد نمایش : 2895