متن کامل خبر


 
وبینار استانداردسازی، ذخیره‌سازی و اشتراک داده‌های پژوهشی با پلت‌فرم Mendeley Data

خلاصه خبر: شورای تامین منابع علمی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری برگزار می‌کند:

وبینار استانداردسازی، ذخیره‌سازی و اشتراک داده‌های پژوهشی با پلت‌فرم Mendeley Data
سیستم علمی در حال گذار اساسی است: از یک سیستم حرفه‌ای که محقق در آن پیشتاز است، به یک سیستم نوآوری باز با سهامداران متعدد. داده‌های پژوهش بنیاد و پایه‌ای است که دانش علمی، فنی و پزشکی بر اساس آن ساخته می‌شود. به عنوان یک محقق، شما تشویق می شوید - و گاهی موظف هستید - داده‌های پژوهش را در دسترس قرار دهید. امروزه بسیاری از گروه‌های تحقیقاتی روش‌های مشخصی برای اطمینان از ذخیره‌سازی اطلاعات پژوهشی ندارند و این باعث می‌شود استفاده مجدد از داده‌ها برای محققان در داخل و خارج از گروه تحقیقاتی دشوار باشد. در حال حاضر، ناشران و ژورنال‌ها در مورد داده‌های پژوهش، دستورالعمل‌های متفاوتی دارند؛ بسیاری از آنها سیاست‌های داده را برای اطمینان از ذخیره و دسترسی به مجموعه‌های داده از طریق مخازن مناسب داده، تدوین می‌کنند. استفاده از مجموعه‌ای واحد از سیاست‌های داده می‌تواند فرایندها را برای محققان، ساده و کارایی را برای مخازن داده افزایش دهد.
در این وبینار درباره ضرورت وجود مخازن داده‌های پژوهش، تجربه آمریکا و اروپا و توصیه‌های سیستم‌ها و انجمن‌های مرتبط با داده‌های علمی صحبت می‌شود و سپس به فعالیت‌های الزویر در این زمینه از جمله استانداردسازی‌های مرتبط، مقالات و ژورنال‌های ویژه عناصر تحقیق، مخازن داده‌های پژوهشی و ابزارهای توسعه داده شده جهت اتصال و ارتباط آنها به مقالات پرداخته می‌شود.
سپس با ویژگی‌های پلت‌فرم Mendeley Data جهت پشتیبانی از چرخه تحقیق و استانداردها و مجوزهای لازم برای ذخیره و اشتراک داده‌ها آشنا خواهید شد. در این بخش مجوزهای مرتبط با به اشتراک‌گذاری داده‌ها معرفی خواهد شد و محققین پس از آشنایی و استفاده از این مجوزها قادر به دریافت DOI داده، ذخیره، کنترل و توزیع داده‌ها برای استفاده مجدد به شکل خصوصی یا عمومی و سایر محققین نیز قادر به استفاده و استناددهی به داده‌ها خواهند بود. بخش Mendeley Data پوشش بیش از 25 میلیون مجموعه داده را از بیش از 2000 مخزن داده گسترش داده است و داده‌های محققین را بیش از گذشته قابل کشف و قابل استناد می‌کند.
در بخش دیگری از وبینار با بروزرسانی‌های جدید کتابخانه آنلاین و نرم‌افزار استناددهی مندلی و ویژگی‌های جدید آن از جمله استنادهی با افزونه مرورگر، استناددهی با افزونه WORD بدون نیاز به نصب نرم افزار و سازمان‌دهی هایلایت‌ها و یاداشت‌نویسی‌های PDF در یک محیط واحد به نام Notebook، آشنا خواهید شد. با استفاده از این سیستم همگام‌سازی بی‌درنگ کتابخانه در اکانت آنلاین و همه دستگاه‌ها از جمله موبایل، تبلت و دسکتاپ امکان‌پذیر است و تاخیری نخواهد داشت.
در انتها با آشنایی با برنامه ابتکاری بین‌پلت‌فرمی ویرایشگر استایل‌های استنادی Mendeley که یک برنامه منبع باز است و یکی از جنبه‌های پیشرفته Mendeley در نظر گرفته می‌شود وبینار را به پایان خواهید برد. Mendeley دسترسی به حدود 7000 استایل استنادی را که از قبل وجود دارد فراهم می‌کند اما ممکن است بخواهید یک استایل را تغییر دهید تا نیازهای شما را برآورده کند که با استفاده از ابزار قدرتمند ویرایشگر استایل‌های Mendeley قادر خواهید بود تا به سرعت و به راحتی استایل‌های مورد نظر را تغییر دهید.

♦ دریافت پوستر وبینار


22 بهمن 1399 / تعداد نمایش : 3094