متن کامل خبر


 
ویژگی های جدید سایت اسکور در سال 2019

خلاصه خبر: سایت ‌اسکور شاخصی ساده برای اندازه‌گیری تأثیر استنادی مجلات است

bulletسایت‌اسکور چیست؟

الزویر در سال 2016 از محصول جدیدی تحت عنوان ژورنال متریک Journal Metrics رونمایی کرد که شامل فاکتور جدیدی به نام CiteScore است.
سایت‌اسکور شاخصی ساده برای اندازه‌گیری تأثیر استنادی مجلات است. بر خلاف ضریب تأثیر (Impact Factor) که انواع خاصی از مقالات (مروری و پژوهشی و فنی) را در نظر می‌گیرد، سایت اسکور همه انواع مقالات (یادداشت‌ها، نامه‌ها، بررسی‌ها، مقالات همایش‌ها، سرمقالات و ... به جز In Press ) را که در اسکوپوس ایندکس شده اند در محاسبه خود در نظر می‌‌گیرد.

bulletمحاسبه سایت‌ اسکور

سایت‌ اسکور از تقسیم استنادات به مقالات سه سال اخیر بر تعداد مقالات سه سال اخیر به‌دست می‌آید. برای مثال سایت اسکور ۲۰۱۵ نشریه Nature Methods 15.62 است که از تقسیم تعداد استنادهایی که مقالات سال‌های ۲۰۱۲، ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ این نشریه در سال ۲۰۱۵ دریافت کرده (۱۷۱۱۹ استناد – صورت کسر) بر تعداد مقالات این نشریه در همان سه سال (۱۰۹۶ مقاله – مخرج کسر) به دست می‌آید.

bulletتفاوت سایت اسکور با سایت ‌اسکور ترکر

سایت‌ اسکور ترکرCiteScore Tracker شاخص دیگریست که نحوه محاسبه آن همانند سایت ‌اسکور است با این تفاوت که به صورت ماهانه برای همان سال به‌روزرسانی می‌شود.
سایت ‌اسکور فقط یک بار ارائه می‌شود و دیگر هم تغییر نمی‌کند ولی سایت ‌اسکور ترکر به دلیل ماهیت خود نیازمند ۱۲ بار تغییر و به‌روزرسانی در سال است.
مثلاً سایت ‌اسکور سال ۲۰۱۵ نشریه ی نیچر توسط اسکوپوس عدد ۱۴.۳۸ اعلام شده است که دیگر تغییر نمی‌کند. اما سایت‌اسکور ترکر همین مجله عدد ۱۱.۵۱ برای آپدیت دسامبر ۲۰۱۶ می‌باشد.
عدد ۱۴.۳۸ نشان می دهد که هر عنوان از اسناد منتشر شده در نشریه ی نیچر به طور متوسط ۱۴.۳۸ استناد در طول سه سال دریافت کرده است.

bulletتفاوت سایت اسکور با ایمپکت فاکتور

  • سایت اسکور از محصولات الزویر است. ایمپکت فاکتور توسط کلاریویت آنالیتیکس ارائه می‌شود که تا سال 2016 در مالکیت تامسون رویترز بود؛
  • سایت اسکور از طریق اطلاعات اسکوپوس محاسبه می‌شود و مبنای محاسبه آن سه سال است. ایمپکت فاکتور در گزارش JCR (Journal Citation Reports) ارائه می‌شود و مبنای محاسبه آن دو سال است؛
  • سایت اسکور انواع اسنادی را که در اسکوپوس نمایه شده‌اند در برمی‌گیرد (articles, reviews, letters, notes, editorials, conference papers و…). ایمپکت فاکتور articles وreviews را پوشش می‌دهد.

bulletویژگی‌های جدید سایت اسکور در سال 2019

  • در برگیرنده اطلاعات 4 سال است؛
  • فقط شامل مقالات پژوهشی است و سایر انواع مقالات را در بر نمی‌گیرد؛
  • روزآمد است و مجلاتی را که اخیراً در اسکوپوس نمایه شده‌اند نیز در برمی‌گیرد؛
  • نسخه جدید به جای دو رقم با یک رقم اعشار محاسبه می‌شود و چشم انداز بهتری برای مقایسه در عمل می‌دهد.  1 شهریور 1399 / تعداد نمایش : 3238