متن کامل خبر


 
مراسم گرامیداشت هفته پژوهش و فناوری در سال 1396

خلاصه خبر: مراسم گرامیداشت هفته پژوهش و فناوری در دانشگاه با شعار«پژوهش و فناوری؛ عزم ملی، رویکرد جهانی» 26 آذرماه سال جاری در تالار اجتماعات استاد مطهری دانشگاه برگزار شد.

در ابتدای این مراسم دکتر علی جعفریان دهکردی، مدیریت پژوهشی و امور آزمایشگاه ها به ارائه گزارش دستاوردهای طرح تحول راهبردی دانشگاه در حوزه پژوهش و فناوری پرداخت و گفت: طرح تحول راهبردی در حوزه پژوهش در افق1404 در راستای 4 اولویت اصلی 16 روال یا کلان پروژه از 37 روال راهبردی دانشگاه را به خود اختصاص داد و از ابتدای مهرماه سال 95 اجرای آن آغاز شد.

وی خاطر نشان کرد: داشتن منایع طبیعی، سرمایه و منابع انسانی شرط کافی برای رشد و توسعه اقتصادی نیست، بلکه دانش فنی و فناوری در این زمینه بسیار حائز اهمیت است که ما در کشور در این زمینه خلا داریم و تا فناوری را به دست نیاوریم نمی توانیم تولید رقابتی داشته باشم و زیر بنای تولید رقابتی، رشد و توسعه اقتصاد دانش بنیان است.

وی افزود: دانش بنیان شدن افدامی ریشه ای و تاثیر گذار است و فعالیت های دانش بنیان باید از دانشگاه آغاز شود و دانشجویان دانش بنیان باید در دانشگاهها تربیت شوند.

دکتر سعید سمنانیان بر لزوم گسترش ارتباطات علمی بین المللی تأکید کرد و حرکت پویا در مسیر بین المللی شدن را مهم تر از خود هدف که رسیدن به 200 دانشگاه برتر جهان است، دانست.

ایشان ضمن اشاره به جامعه محور بودن دانشگاه های برتر دنیا، در تشریح مشخصات 200 دانشگاه اول جهان اضافه کرد: بر اساس شاخص های مختلف، دانشگاه ها مورد ارزیابی قرار می گیرند و در برخی نظام های رتبه بندی به بعضی شاخص ها اهمیت داده می شود در حالیکه در یک نظام رتبه بندی دیگر اصلا آن شاخص وجود ندارد. اما چند شاخص وجود دارند که در تمام رتبه بندی ها از اهمیت برخوردارند. نسبت دانشجو به استاد، تنوع ملیتی دانشجویان، تعداد دانشجوی خارجی، تعداد اساتید، درصد دانشجوی خارجی، موقوفات، تعداد مقالات از جمله مهمترین شاخص ها می باشند.

وی گفت برای رسیدن به تراز جهانی فقط یک راه وجو ندارد و نباید در این راستا به تقلید و کپی برداری دست زد. باید برای این منظور راه حل های بومی که از درون دانشگاه می جوشد را شکل دهیم و در کنار بهره مندی از تجربیات جهانی، متد خودمان را طراحی کرده و برای رشد از روش های خاص تربیت مدرسی استفاده کنیم.

در پایان مراسم پژوهشگران دانشگاه معرفی و از آنان تجلیل شد.


25 بهمن 1396 / تعداد نمایش : 4604