متن کامل خبر


 
دانشگاه ها به صورت مسأله محور برای حل مشکلات اساسی کشور وارد عمل شوند

خلاصه خبر: رییس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در نشست "خرمشهر ها در پیش است" که سوم خرداد ۱۴۰۱ در سالن اجتماعات شهید چمران دانشگاه برگزار شد، بر اهمیت نقش دانشگاه ها برای حل مشکلات کشور و ارائه راهکارهای مناسب و دست یافتنی از سوی آن ها تاکید کرد.

سرلشکر پاسدار محمد باقری رییس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در سخنانی با اشاره به وضعیت کشور در دوران جنگ تحمیلی و لزوم درس گرفتن از تاریخ و انطباق آن با شرایط موجود اظهار داشت:  ایران در شرایطی با این جنگ همه جانبه مواجه شد که کشور دچار چند دستگی سیاسی بود در راس حکومت رییس جمهوری بود که با رهبری عناد داشت و با جریان انقلاب همراه نبود.  وجود جناح های متخاصم، ‌ناامنی و بی ثباتی، ‌آغاز تحریم ها و پایین بودن میزان فروش وقیمت نفت نیز از دیگر مسائلی بود که کشور در دوران جنگ تحمیلی با آنها مواجه بود.
وی افزود: نیروهای مسلح از نظر تجهیزات نظامی با کمبود مواجه بود و تحت تحریم های آمریکا قرار داشت. وجود این شرایط سبب شد تا در ابتدای جنگ دشمن بتواند بخش هایی از مرزهای ایران ،‌ خرمشهر و 11 شهر دیگر را تصرف کند و نظامیان کشور معتقد بودند با وجود عدم امکانات و تحریم ها امکان ادامه جنگ وجود نخواهد داشت.  اما چه اتفاقی افتاد که طی 9 بعد از آن در عملیات ثامن الائمه، حصر آبادان شکسته شد و 9 ماه پس از آن خرمشهر آزاد شد .
سردار باقری تصریح کرد: ما تاریخ را نباید صرفا برای تاریخ بخوانیم بلکه لازم است تاریخ را برای درک واقعیات آن روز و تلاش برای انطباق آن با شرایط موجود و درس گرفتن از آن شرایط برای پیشبرد شرایط فعلی مطالعه کنیم. اگر بتوانیم به خوبی شرایط آن روز و علل و تحولاتی که باعث تبدل شکست و ناامیدی به امید و پیروزی را درک کنیم، قطعا رهیافتی برای خروج از مشکات امروز نیز پیدا خواهیم کرد.
وی افزود: در پی نشست فرماندهان جنگ با آیت الله خامنه ای نماینده امام در شورای عالی دفاع، بر لزوم تغییر نحوه نگرش و فرماندهی و مدیریت جنگ تاکید شد و تفکر و تدبیر و ابتکار عالمانه در پیش گرفته شد، به جوانان اعتماد شد و جسارت و شور جوانی در کنار تدبیر و تعقل و تدبیر، معجونی را برای تغییر شرایط ایجاد کرد. در عملیات ها اعتماد به نفس، ‌تجربه، اتکا به نقاط قوت خودی و شناسایی نقاط قوت و ضعف دشمن مورد توجه قرار گرفت و از  سیاست زدگی و حزب گرایی دوری شد. اختلاف های داخلی کاهش یافت، بافت حاکمیتی یک دست شد و ثبات داخلی شکل گرفت و حرکت جهادی و ایثارگرنه و خستگی ناپذیر در عملیات ها موجب گردید در عملیات ثامن الائمه، طریق القدس و فتح المبین پیروزی های غرور آفرینی به دست آید و در نهایت در عملیات بیت المقدس، خرمشهر آزاد شد.
رییس ستاد کل نیروهای مسلح خاطر نشان ساخت:نقطه عطفی که روند حرکت جنگ را از شکست به سمت پیروزی سوق داد ، امروز امری قابل مطالعه است و از مطالعه پژوهشی نسبت به این تغییر بنیادی باید بتوانیم برای حل مشکلات کشور درس بگیریم و راهی به سوی آینده باز کنیم.
وی گفت: فتح خرمشهر هرچند فتح یک شهر و سرزمین بود اما مهم تر از آن دستاوردهایی مانند غلبه بر یأس و ناامیدی، توکل بر قدرت الهی و ایمان به غلبه بر مشکلات بود.
سرلشکر پاسدار محمد باقری یادآور شد: جمله "ما می توانیم"‌و " مشکلات قابل حل است" نباید تنها یک شعار باشد و اگر عمق و روح نداشته باشد و ابزار و لوازم و مقدمات آن در عمل و واقعیت مهیا نشده باشد، صرفا یه یک شعار تبدیل می شود که تکرار آن بیشتر باعت ناامیدی و دلسردی خواهد شد.
وی با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب و وظیفه دانشگاه ها خاطر نشان کرد: خروج از وضع موجود و رسیدن به وضع مطلوب، مسیری است که رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب ترسیم کردند و در این راستا وظیفه سنگینی بر عهده دانشگاهیان است . علم و فناوری و دانشگاه ها در شرایط فعلی نقش اساسی دارند و در دفاع مقدس نیز همین طور بود و دانشگاهیان و فرهیختگان در ساخت تجهیزات و تسهیلات و امور سخت افزاری و نرم افزاری کمک شایانی کردند.
وی به راهکارهایی برای اصلاح وضعیت کنونی کشور اشاره کرد وگفت: ‌ما باید در اصلاح وضعیت کنونی کشور، ‌وضعیت گذشته را به خوبی درک کنیم و از آن درس بگیریم و امید به آینده و اعتماد به نفس داشته باشیم و از انفعال و ‌ترس کاذب دوری کنیم. در عین حال مراقبت از خطوط قرمز و خطوطی که انقلابی را از غیر آن جدا می کند و مراقبت از سیاست زدگی در جوامع علمی وحاکمیتی و اعتماد به جوانان و متقابلا مسئولیت پذیری جوانان و چشم نداشتن به دست بیگانگان و ایمان و اعتقاد به اینکه راه حل همه مشکلات در داخل کشور است و دوری از تقلید و یافتن راهکارهای بومی بسیار حائز اهمیت است.
وی وظیفه دانشگاه ها را در شرایط کنونی بسیار حائز اهمیت خواند و یادآور شد: دانشگاه های ما باید به شکل مساله محور برای حل مشکلات اساسی کشور وارد عمل اندیشمندانه و پژوهشگرانه شوند و راهکارهای درست و دست یافتنی ارائه کنند و مسئولان نیز با اعتماد به آنان از این راهکارها استفاده نمایند. قطعا در کنار علم و فناوری؛ عواملی مانند اقتصاد ، ‌فرهنگ و .. نیز در جهت رفع مشکلات و چگونگی مقابله با آنها تأثیرگذار هستند اما دانشمندان و نخبگان کشور می توانند در همه زمینه ها راهگشا، پیشگام و کمک کننده باشند.
وی گفت: در نیروهای مسلح از همکاری های متقابل با دانشگاه ها استقبال می کنیم و این هم افزایی و همکاری می تواند راه را هموار کرده و حل مشکلات را بیش از گذشته آسان نماید.
وی در پایان گفت: حقیقتا معتقدم آینده روشن است و ما مشکل لاینحل در کشور نداریم و مشکلات و شرایط موجود نسبت به وضعی که در زمان جنگ تحمیلی در آن قرار داشتیم، بسیار کوچک تر است و ما می توانیم بر تمامی مشکلات غلبه کنیم.


3 خرداد 1401 / تعداد نمایش : 1048