مدیریت روابط علمی بین‌المللی


 


یکی از ویژگی‌های اساسی دانشگاه‌های نسل سوم، افزایش سطح فعالیت‌های بین‌المللی است. دستیابی به هدف "جهان انسانی و انسان جهانی" مستلزم رسیدن دانشگاه‌های کشور به تراز استانداردهای بین‌المللی و درگیرشدن فعال و پویا در این سطح است.
ارزش‌های انقلاب اسلامی، پیروزی در دفاع مقدس، موفقیت جمهوری اسلامی در مهار عقلانی تحولات منطقه و مهم‌تر از همه، درخشش الگوی اسلامی مردم‌سالاری بر تارک سیاست جهانی که به‌طور مستمر کاستی‌های خود را اصلاح می‌کند، نه تنها برای مسلمانان، بلکه برای ملل درحال توسعه (که علاقمند به حفظ هویت و ارزش‌های معنوی و ملی خود هستند) یک الگوی موفق و پایا بوده است. می‌توان به جرأت گفت که این الگوی اسلامی مردم‌سالاری، در کنار دموکراسی غربی، به خوبی رقابت می‌کند.
در این شرایط، مسأله ورود به عرصه بین‌المللی برای دانشگاه و دانشگاهیان به‌عنوان فرهیختگان ملت، خود پیش‌درآمدی بر باز شدن درهای جامعه ایران اسلامی به روی دیگر ملل جهان است. ناگفته نماند که در کلیه اسناد بالادستی توسعه کشور (نظیر سند چشم‌انداز، و سیاست‌های کلی علم و فناوری جمهوری اسلامی) نیز تأکیدی خاص بر کلّیت این مقوله صورت گرفته است که نیازمند راهکارهای اجرایی برای توسعه و پیشرفت این مهم است.

bullet واحد بین الملل