متن کامل خبر


 
رتبه دانشگاه تربیت مدرس در رتبه بندی دانشگاه‌ های جهان اسلام

خلاصه خبر: نتایج رتبه بندی دانشگاه‌ های جهان اسلام در سال 2019 اعلام شد که بر اساس آن 43 دانشگاه از ایران در این رتبه‌ بندی حضور دارند.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام(ISC) از حضور 43 دانشگاه کشورمان در رتبه بندی دانشگاه‌¬های جهان اسلام 2019 خبر داد. بر اساس این رتبه بندی دانشگاه تربیت مدرس پس از دانشگاه تهران به عنوان دومین دانشگاه جامع در این رتبه بندی دیده می شود و با دانشگاه های صنعتی اصفهان، علوم پزشکی شهید بهشتی و صنعتی شریف در رتبه سوم قرار دارد.
پایگاه استنادی علوم جهان اسلام(ISC) به منظور رتبه بندی دانشگاه های جهان در معیارهای خود، مهم ترین مأموریت دانشگاه ها که عبارتند از پژوهش، آموزش، نوآوری و فعالیت های بین المللی را در نظر می گیرد و بر این اساس دانشگاه ها را مورد سنجش و ارزیابی قرار می دهد. نکته مهم در معیارهای این رتبه بندی این است که بعد کیفی و کمی پژوهش هم زمان با هم مورد بررسی قرار می گیرند. در این ارزیابی پژوهش (با وزن ۶۰ درصد)، نوآوری (با وزن ۱۵ درصد)، آموزش (با وزن ۱۰ درصد) و فعالیت‌های بین‌المللی (با وزن۱۵ درصد) در نظر گرفته می شود.
در رتبه بندی دانشگاههای جهان، دانشگاه‌هایی مورد بررسی قرار می‌گیرند که حداقل ۸۵۰ مدرک در سال‌های ۲۰۱۷-۲۰۱۵ در پایگاه وب آو ساینس به ثبت رسانده باشند. معیار پژوهش شامل پنج شاخص حجم پژوهش، تعداد استناد به مقالات و تاثیر استنادی نرمال شده، تأثیر استنادی نسبت به کل جهان و تعداد مقالاتی است که در نشریات برتر به چاپ رسیده اند.
بر اساس آخرین گزارش رتبه¬‌بندی دانشگاه‌¬های جهان اسلام، از کشور جمهوری اسلامی ایران ۴۳ دانشگاه در رتبه بندی جهانی ۲۰۱۹ حضور داشته اند. بر اساس مأموریت های دانشگاه ها، ۲۳ دانشگاه جامع کشور در این رتبه بندی قرار دارند.
در رتبه بندی سال ۲۰۱۹ ISC از نظر تعداد دانشگاه ها، ترکیه با ۷۲ دانشگاه بیشترین تعداد حضور را داشته است. در بین سایر کشورهای اسلامی، ایران با ۴۳ دانشگاه، مالزی با ۲۱ دانشگاه، مصر ۱۸ دانشگاه، اندونزی و پاکستان هر کدام با ۱۳ دانشگاه، عربستان سعودی ۱۲ دانشگاه، الجزایر و تونس هر کدام با ۷ دانشگاه، نیجریه ۶ دانشگاه و مراکش ۵ دانشگاه، عمارات متحده عربی ۴ دانشگاه، لبنان، قطر، اردن، بنگلادش، قزاقستان قطر هر کدام با ۲ دانشگاه و سایر کشورهای اوگاندا، عمان، کویت، کامرون، عراق، سنگال، سودان هر کدام با یک دانشگاه در این رتبه بندی قرار گرفته اند.
در میان دانشگاه های برتر کشورهای اسلامی، عربستان سعودی در رتبه ۶۳، مالزی در بازه ۳۰۰-۲۵۱، مصر در بازه ۴۵۰-۴۰۱، ایران و ترکیه در بازه ۵۰۰-۴۵۱، لبنان و قطر در بازه ۶۰۰-۵۰۱ و پاکستان در بازه ۷۰۰-۶۰۱ بهترین رتبه جهانی را کسب کرده اند.
گفتنی است پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) از ۹ سال پیش با ابلاغ وزارت علوم، تحقیقات و فنآوری، ارزیابی و رتبه بندی دانشگاه ها و مؤسسات پژوهشی کشور را آغاز کرده است.

30 آذر 1398 / تعداد نمایش : 1226