متن کامل خبر


 
تشریح مراحل ثبت نام و انتخاب واحد غیرحضوری دانشجویان در سال تحصیلی جدید

خلاصه خبر: مدیر آموزشی دانشگاه در گفتگویی از حذف مرحله تشکیل پرونده و تطبیق مدارک دانشجویان در ثبت نام امسال خبر داد.

دکتر یوسفیان مدیر آموزش دانشگاه اظهار داشت: تفاوت ثبت نام امسال با سال های گذشته، حذف مرحله تشکیل پرونده و تطبیق مدارک بود که به هیچ عنوان پرونده فیزیکی تشکیل نشد و این امر سبب جلوگیری از ازدحام دانشجویان در دانشکده ها شد.
وی افزود: سال گذشته 172 نیروی انسانی در 16 دانشکده در روزهای ثبت نام حضوری درگیر کار بودند که جهت برگزاری هرچه بهتر این مراسم، هزینه ای بالغ بر 100 میلیون تومان به معاونت آموزشی تحمیل شد. امسال فرایند به گونه ای اصلاح شد که با کمترین حجم مراجعه ، بخش عمده اقدامات در خود ستاد یا در سامانه گلستان توسط دانشجویان انجام شد.
امسال بالغ بر 28 هزار سند یا مدرک دانشجویان توسط 8 تا 10 نفر نیروهای مدیریت آموزشی جهت تایید مورد بررسی قرار گرفت که این کار به طور موازی با پاسخگویی به ارباب رجوع مدیریت و انجام شد.
وی تصریح کرد: امسال فرایند ثبت نام حضوری بسیار محدود و بر اساس زمان بندی صورت می گیرد و فقط مراجعه به دانشکده جهت احراز هویت و تحویل کارت دانشجویی می باشد. اگر دانشجویان طبق برنامه زمانی که در برگه تکمیل پذیرش غیرحضوری درج شده به دانشکده خود مراجعه کنند در دانشکده ها با ازدحام مواجه نخواهیم بود.
وی خاطر نشان ساخت : برای اولین بار بین دانشگاه های ایرانی، دانشگاه تربیت مدرس مرحله انتخاب واحد را در همان روز ثبت نام به صورت غیرحضوری انجام می دهد. از تیر ماه گذشته تمام درس ها و رشته گرایش ها از دانشکده ها استعلام و در سامانه گلستان ثبت و صفحه انتخاب واحد در سامانه گلستان تعریف شد و دانشجویان با راهنمای تصویری و فیلمی که شبیه یک دستیار آموزشی در سایت در اختیار آنان قرار گرفته است تمامی مراحل ثبت نام را به آسانی فرا می گیرند.
وی اظهار داشت: اپلیکیشن موبایل دانشگاه که از سوی مرکز کامپیوتر در تعامل با روابط عمومی تهیه شده است؛ مجهز به مکان یاب GPS می باشد که دانشجو می تواند پس از نصب اپلیکیشن از نقشه راهنما و مکان دانشکده ها روی موبایل اطلاع حاصل کند. همچنین با استفاده از این اپلیکیشن از شرح خدمات آموزشی، پژوهشی و دانشجویی نیز اطلاع می یابد.
وی اضافه کرد: ما 101 سوال شایع و متداول دانشجویان را که در آرشیو ثبت نام موجود بود را شناسایی کردیم و در بخش سوالات متداول گنجاندیم و بر اساس موضوع دسته بندی و به همراه پاسخ در دسترس دانشجویان قرار دادیم. در عین حال امکان درج سوال جدید نیز برای دانشجویان فراهم است و تا کنون بالغ بر 78 سوال جدید پرسیده شده که 8 سوال آن در بخش سوالات عمومی قرار گرفته و پاسخ 70 سوال نیز به ایمیل دانشجویان ارسال شده است.

3

دکتر یوسفیان یادآور شد: از اهداف بسته طرح تحول راهبردی این بود که حتی الامکان از مراجعه حضوری دانشجویان به دانشکده ها و بخش ستادی پرهیز کنیم. دانشجویانی که مدارک اولیه را تهیه کرده باشند می توانند کل فرایند ثبت نام غیرحضوری را در 20 دقیقه انجام دهند و بالغ بر 70 درصد در هزینه نیروی انسانی، وقت، سرمایه، کاغذ و ... صرفه جویی خواهد شد.
مدیر آموزشی اذعان داشت: ما تلاش کردیم همه راه های ساده سازی، تسهیل و روان کردن فرایند دانشجویان را اندیشه کنیم تا دانشجویان استرس ثبت نام و حضور در دانشگاه را نداشته باشند و اگر دانشجو مراحل ثبت نام غیرحضوری را در بازه زمان بندی شده طی کرده باشد قبل از ورود به دانشگاه از برنامه درسی، ساعت و زمان درس اساتید اطلاع حاصل می کند و دانشجویان درخواست کننده خوابگاه پس از ثبت درخواست خود از محل خوابگاه خود اطلاع می یابند.
وی تاکید کرد: ثبت نام غیرحضوری برای دوره دکتری از 12 تا 17 شهریور و برای دوره کارشناسی ارشد از 17 تا 27 شهریور بوده است همچنین ثبت نام غیرحضوری دانشجویان دانشکده علوم پزشکی نیز از 17شهریور ماه تا اول مهر می باشد. ثبت نام حضوری دانشجویان نیز 30 و 31 شهریور ماه و برای دانشجویان علوم پزشکی 6 و 7 مهر ماه می باشد.
ترم جدید از روز شنبه 30 شهریورماه آغاز می گردد و دانشجویان با برگه انتخاب واحد و گواهی پذیرش غیرحضوری می توانند در کلاس درس حاضر شوند و پس از پایان کلاس با مراجعه به اداره آموزش دانشکده خود، کارت دانشجویی خود را دریافت نمایند .

7 مهر 1398 / تعداد نمایش : 753