متن کامل خبر


 
تأكيد رییس دانشگاه بر اجرايي شدن مصوبات شوراي راهبري مديريت سبز

خلاصه خبر: نشست شوراي راهبري مديريت سبز، دوم تيرماه با حضور رييس دانشگاه و ديگر اعضاي شورا به صورت مجازي برگزار شد.

در ابتدای نشست دکتر کرمی دهکردی عضو شورای مدیریت سبز در خصوص گرين متریک و تنوع زیستی مطالبی را عنوان کرد.
وي اظهار داشت : طی یک دهه اخیر مباحث پایداری در دانشگاه‌ها به عنوان یکی از شاخص‌های مهم مسئولیت پذیری دانشگاه ها در نظر گرفته شده است به طوری که برخي از دانشگاه‌های جهان برنامه راهبردی و كلان خود را مطابق آرمان‌های توسعه پایدار طراحی کردند و سندهاي مشخصی براي آن طراحی شد.
وي افزود: گرين متريك از سال ۲۰۱۰ فعالیت خود را برای ساماندهی و تشويق دانشگاه‌ها براي حرکت به سمت توسعه پایدار و رعایت شاخص‌های توسعه پایدار در دانشگاه ها آغاز کرد.
كرمي دهكردي خاطرنشان ساخت: فرصت خوبي است تا با دانشگاه هايي كه در زمينه مديريت سبز فعاليت هاي را داشته اند، همكاري نماييم و در جهت تحقق شاخص هاي گرين متريك در دانشگاه كه در راستاي شاخص هاي تعيين شده از سوي وزارت علوم نيز هست، گام هاي موثري برداريم.
وی پیشنهاد کرد: کارگاهی به صورت مشترک از سوي دانشگاه‌تربیت‌مدرس، دانشگاه زنجان، گرین متریک (دانشگاه دولتي اندونزي) و وزارت علوم برگزار شود و از سایر دانشگاه‌ها نیز در این کارگاه آموزشی دعوت شود و در آن مباحث گرين متریک و راهبردها و شاخص‌های آن و نيز شاخص‌ها و فعالیت‌ها و سیاست‌های وزارت علوم تبيين گردد که این موضوع می‌تواند به حرکت و نقش آفرینی هرچه بیشتر دانشگاه‌های ما در سطح ملی و بین‌المللی کمک کند.
وي با اشاره به عضويت دانشگاه در بخش آكادميك سازمان ملل متحد تصريح كرد: بخش آکادمیک سازمان ملل متحد (UNAI) از سال ۲۰۱۰ فعالیت خود را آغاز کرد و آغازی برای متحد کردن موسسات آموزش عالی سراسر جهان، در راستای هدف مشترک استفاده از تحقیقات علمی، پژوهش و آموزش دانشگاهی، برای تحقق هرچه بیشتر اهداف و ماموریت های سازمان ملل است و حدود ۱۵۰۰ دانشگاه عضو آن هستند و خوشبختانه با موافقت شورای بین الملل دانشگاه، حمايت رييس و مسئولان دانشگاه و پيگيري هاي صورت گرفته، دانشگاه تربيت مدرس به عضويت آن درآمد و امیدواریم بتوانیم نقش آفرینی خوبي در آن داشته باشيم.
وي در ادامه پيشنهاد انعقاد تفاهم نامه با دانشگاه زنجان جهت هم افزایی و فعالیت به عنوان مرجع کانونی در خصوص مباحث تنوع زیستی و توسعه پایدار، ایجاد هسته هاي تنوع زیستی با حمایت دانشکده‌های مختلف و نيز همكاري با دانشگاه هاي مرجع در بخش آكادميك سازمان ملل در خصوص موضوعات ١٧ گانه توسعه پايدار را ارائه كرد.
در ادامه در خصوص بودجه سالانه مدیریت سبز دانشگاه بحث و تبادل نظر شد.در این خصوص دکتر بروجردیان اظهار داشت: اگر هوشمندی کافی در نگاه به بحث مدیریت سبز ایجاد شود، بسیاری از فعالیت‌ها با بودجه بسیار کم قابلیت انجام دارند و در برخی موارد با اصلاح فرایندها و تغيير اولويت ها می‌توان آنها را به انجام رساند و به سمت سبز کردن فضای دانشگاه حرکت کرد. همچنين باید برنامه مشخصی تبیین شود تا بر اساس آن مشخص شود که چه مقدار بودجه مورد نياز است.
دکتر کرمی دهکردی اظهار داشت : بحث فعالیت های توسعه پایدار در دانشگاه، نيازمند راهبری و هدایت فعالیت‌های موجود است و باید منابع را در مسیر جدید هدایت کرد و با نگاه آینده نگرتري حرکت نمود.
رييس دانشگاه ضمن تاكيد بر لزوم پيگيري مصوبات شوراي سبز و اجرايي شدن آنها، خاطرنشان کرد: باید موارد مهمی که اجرای آن به دلايل مختلف از جمله مشكل بودجه، ناقص مانده مشخص و بر اساس بودجه ابلاغي از سوي معاونت برنامه ريزي دانشگاه، اقدامات لازم جهت تكميل و اجرايي شدن آنها صورت گيرد. همچنين يك جدول برنامه و اقدام، تعریف گردد و مصوبات دو سال اخير شورا بررسي و اتمام و اجرايي شدن آنها مورد توجه قرار گيرد و برنامه هاي جديد مهم و اولويت دار نيز به صورت بسيار محدود تعريف و تصويب شود و با پيگيري مستمر، پيشرفت كارها سريع تر صورت گيرد.
وي تصريح كرد: تفاهم نامه و برنامه های ارتباطی دانشگاه به صورت گزینش شده صورت گیرد و با تقویت اقدامات عملی داخلی دانشگاه از تجربه سایر دانشگاه ها نیز در این زمینه استفاده شود.
دکتر احمدی افزود: کمیته اجرا و نظارت برای پیگیری مصوبات شورای سبز ایجاد شود تا بتوانند به صورت جدی مصوبات كميته راهبري مديريت سبز را پیگیری و در صورت نياز با موارد تخلف برخورد كنند و در اين زمينه قدرت اجرایی داشته باشند. همچنین لیستی از مصوبات اجرا شده و اجرا نشده تهيه و علل عدم اجراي هر يك از مصوبات مشخص شود تا در خصوص نحوه اجرای آن و نیز به اتمام رسیدن آنها برنامه‌ریزی لازم صورت گیرد. همچنین در هر يك از پرديس هاي دانشگاه یک افسر يا هميار مسئول مدیریت سبز تعیین شود و یک حکم داخلی برای آنها در نظر گرفته شود تا بتواند مسائل را پیگیری کنند و به دستگاه نظارتی دانشگاه پاسخگو باشند.


6 تیر 1400 / تعداد نمایش : 1418