اخبار > برگزاری نخستین کنفرانس بین المللی و دهمین کنگره علوم باغبانی ایران


 


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری نخستین کنفرانس بین المللی و دهمین کنگره علوم باغبانی ایران

دکتر کاظم ارزانی دبیر این کنفرانس و مدیر گروه باغبانی دانشگاه با اعلام این مطلب گفت: نخستین کنفرانس بین المللی و دهمین کنگره ملی علوم باغبانی ایران به منظور بررسی تولید محصولات باغبانی در ایران، ظرفیت ها، چالش ها، راهبردها و همکاری های بین المللی و مبادلات دانش و تجربیات کشورها برپا خواهد شد و انتظار می رود حدود 40 محقق از کشورهایی همچون آمریکا، اسپانیا، ایتالیا، یونان، هلند، عراق، روسیه، پاکستان، تایلند، عمان،فرانسه، آلمان، برزیل و بلژیک و نزدیک به 600 محقق ایرانی شرکت می کنند.

وی تنش های محیطی و تولید و حفاظت از محصول، ژرم پلاسم بومی، کشت بدون خاک، کیفیت محصول پس از برداشت و فضای سبز را از محورهای اصلی این کنفرانس بین المللی و کنگره ملی عنوان کرد.

ارزانی خاطر نشان کرد: در مدت برگزاری نخستین کنفرانس بین المللی و دهمین کنگره ملی علوم باغبانی ایران 15 بخش تخصصی تشکیل می شود.

مدیر گروه آموزشی باغبانی دانشگاه اجرای تور علمی و برگزاری چهار کارگاه آموزشی در زمینه تغذیه درختان میوه، آنالیز تصاویر، استفاده از تحقیقات در بخش درختان میوه و انفورماتیک و گیاهان دارویی را از دیگر برنامه های این کنفرانس بین المللی و دهمین کنگره ملی علوم باغبانی ایران عنوان کرد.

عضو هیات علمی دانشگاه تاثیر تغییرات آب و هوایی و ریزگردها و وضعیت ژرم پلاسم بومی ایران و چالش های پیش روی آن را از موضوع های این بخش های تخصصی برشمرد.

وی با بیان این که ژرم پلاسم های باغی ایران در دنیا منحصر به فرد است، تصریح کرد: از بین رفتن منابع و ژرم پلاسم های بومی ایران از مشکلات موجود است.

ارزانی کمبود آب، شوری خاک، سرمای زمستانه و سرمای بهاره، آفات و بیماری ها و تغییرات آب و هوایی را از دیگر محدودیت ها در عرصه تولیدات باغی کشور دانست.

وی با اشاره به 2.5میلیون هکتار سطح باغات کشور و بیش از 17میلیون تن تولیدات باغی گفت: بخش تحقیقات تاکنون نقش مهمی در تولیدات محصولات باغی داشته است


١٧:٤٤ - سه شنبه ٢٤ مرداد ١٣٩٦    /    عدد : ٤٩٣٠    /    تعداد نمایش : ٤١٠٧خروج