تاریخچه دانشگاه


 

دانشگاه تربیت مدرس به منظور تحقق اهداف تبیین شده در اساسنامه دانشگاه خود از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان شجره طیبه و مولود انقلاب اسلامی و دانشگاهی پیشرو در آموزش و پژوهش، با هدف تولید علم نافع، گسترش مرزهای دانش و فناوری با مرجعیت علمی و هویت اسلامی و انقلابی و به ویژه تربیت اعضای هیأت علمی و محققان مومن و متعهد به انقلاب اسلامی در رشته های علمی مورد نیاز دانشگاهها و مراکز آموزش عالی و تحقیقاتی و به منظور گسترش تحصیلات عالی و تحول اساسی در آموزش عالی کشور و توسعه و تقویت نهضت تولید علم و جنبش نرم افزاری و افزایش سهم تولیدات علمی و توسعه علوم انسانی با تأکید بر مبانی اسلامی و نیازهای ملی و فناوریهای نوین و کاربردی با تعامل مراکز علمی، منطقه ای و بین المللی در سال 1360تأسیس شده است.
در حال حاضر فعالیتهای علمی دانشگاه با طیفی گسترده از حوزه های علوم مختلف در 169 رشته کارشناسی ارشد و 129 رشته دکتری، در قالب 16 دانشکده (علوم انسانی،اقتصاد و مدیریت، فنی و مهندسی، مهندسی برق و کامپیوتر، مهندسی شیمی، مهندسی عمران و محیط زیست، علوم پزشکی، هنر و معماری، علوم پایه، علوم زیستی، علوم ریاضی، کشاورزی، منابع طبیعی و علوم دریایی، فناوری های برتر، مهندسی مکانیک، حقوق ) و 16 پژوهشکده و مرکز تحقیقاتی (مرکز ملی مطالعات و برنامه ریزی شبکه های قدرت، مرکز تحقیقات مدیریت و نگهداری روسازی، مرکز مطالعات مدیریت و بهره وری ایران، مرکز تحقیقات و توسعه زیست فناوری، پژوهشکده اقتصاد، مرکز مطالعات فرهنگ و اندیشه دینی، پژوهشکده فناوری اطلاعات، پژوهشکده مهندسی آب، مرکز مطالعات آفریقا، پژوهشکده محیط زیست، مرکز مطالعات حقوقی، مرکز مطالعات مدیریت، مرکز مطالعات راهبردی انقلاب اسلامی، مرکز مطالعات و سیاستگزاری علوم زیستی، مرکز تحقیقات چابهار، مرکز تحقیقات زبان و ادبیات فارسی) و همچنین پارک علم و فناوری دانشگاه، واحد بین الملل نور و دانشگاه ایرانی- سوری فارابی (در حال راه اندازی در کشور سوریه) تمرکز یافته است.
این موارد به تنها دانشگاه جامع تحصیلات تکمیلی کشور این امکان را می دهد که در یک حرکت علمی مستمر همراه با دیگر مراکز دانشگاهی ضمن برخورداری از سهمی موثر و ارزنده در تولید علم و رفع نیازهای علمی تحقیقاتی، در جهت دستیابی کشور به جایگاه علمی شایسته، رکنی اساسی باشد. افزون بر این دانشگاه تربیت مدرس در راستای برنامه چشم انداز 20 ساله و ایجاد زیرساختهای توسعه علمی و ارتقای دانشگاه، مجوزهای لازم برای تأسیس دانشکده های جدید و مورد نیاز کشور را اخذ نموده است.
دانشگاه تربیت مدرس در مهرماه 93 دارای 9591 دانشجو بوده است که از این تعداد 3605 نفر در مقطع دکتری، 5986 نفر در مقطع کارشناسی ارشد، مشغول به تحصیل می باشند. دانشگاه دارای 660 عضو هیأت علمی است که قریب به 60 درصد آنها از مرتبه علمی دانشیاری و استادی برخوردارند. شایان ذکر است کتابخانه مرکزی دانشگاه تربیت مدرس نیز در زمرۀ سه کتابخانه ای است که از سوی وزارت علوم برای اجرای طرح ملی تأمین مدرک، برگزیده شده است.
دانشگاه تربیت مدرس همواره با تمرکز بر کیفیت آموزش، کیفیت پژوهش و کیفیت امور دانشجویی و فرهنگی و ارتباطات علمی بین المللی، با چندین پله صعود جزء سه دانشگاه برتر کشور و جزء دانشگاههای برتر کشور موضوع بند «ز» ماده 50 قانون برنامه چهارم توسعه و جزء 10 دانشگاه برتر جهان اسلام و خاورمیانه قرار گرفته است. لازم به یادآوری است که طبق آخرین آمار رتبه بندی دانشگاه های کشور در تولید علم در پایگاه ISI که از طرف پایگاه اسنادی علوم جهان اسلام منتشر شده است، دانشگاه تربیت مدرس رتبه اول را به خود اختصاص داده است.

bullet تاریخچه دانشگاه تربیت مدرس در یك نگاه:

1359: شكل‌گیری‌تفكرایجاد تحول اساسی در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی : برگرفته ‌از تفكرات‌ حضرت ‌امام‌‌ خمینی (ره) به‌ خصوص ‌پیام ‌نوروزی ‌معظم‌له‌ در نوروز
1360: تصویب اساسنامه دانشگاه ( با نام مدرسه تربیت مدرس)
1361: پذیرش دانشجو در برخی از رشته‌های علوم انسانی
1362: پذیرش دانشجو در برخی از رشته‌های علوم پزشکی
1363: پذیرش‌دانشجو در سایررشته‌ها و گروه‌های ‌آموزشی
1364: اولین دانش آموخته مقطع كارشناسی‌ارشد
1365: تكمیل اساسنامه و تغییر نام مدرسه به دانشگاه تربیت مدرس
1371: اولین دانش آموخته دوره دكتری
1366: تصویب نمودار تشكیلات در سازمان امور اداری و استخدامی
1368: تصویب تشكیلات تفصیلی دانشگاه
1377: تشكیل هیأت ممیزه مستقل دانشگاه
1379: واگذاری اختیارات برنامه‌ریزی درسی به دانشگاه
1386: اصلاح اساسنامه دانشگاه در شورای عالی انقلاب فرهنگی
1385: تصویب طرح تأسیس واحد بین‌الملل پردیس نور درهیأت امن
1386: اخذ مجوز تأسیس دانشکده‌های زبان و ادبیات، علوم اجتماعی، مدیریت و اقتصاد، علوم ریاضی از وزارت متبوع و تصویب هیأت امن
1388: اخذ مجوز تأسیس دانشکده‌های مهندسی شیمی، برق و کامپیوتر، عمران و محیط زیست، علوم زیستی از سوی وزارت متبوع و تصویب هیأت امناء
1392: اخذ مجوز تأسیس دانشکده‌های حقوق و مهندسی مکانیک از سوی وزارت متبوع و تصویب هیأت امن
1393: اخذ مجوز تأسیس دانشکده مهندسی مکانیک از سوی وزارت علوم تحقیقات و فناوری و تصویب هیأت امن


رییس دانشگاه تربیت مدرس
دکتر فرهاد دانشجو

سرپرست دانشگاه تربیت مدرس، دکتر فرهاد دانشجوی

رؤسای پیشین دانشگاه از بدو تأسیس

دکتر ابراهیم ثنایی

دکتر ابراهیم ثنایی
اردیبهشت 1361 تا اردیبهشت 1362

دکتر نجفقلی حبیبی

دکتر نجفقلی حبیبی
اردیبهشت 1362 تا شهریور 1366

دکتر خطیب الاسلام صدر نژاد

دکتر خطیب الاسلام صدر نژاد
شهریور 1366 تا تیر 1367

مرحوم دکتر سید احمد افتخار حسینی

مرحوم دکتر سید احمد افتخار حسینی
تیر1367 تا آبان 1370

دکتر میرمهدی سیداصفهانی

دکتر میرمهدی سیداصفهانی
آبان 1370 تا مهر 1374

دکتر عباسعلی تسنیمی

دکتر عباسعلی تسنیمی
مهر 1374 تا شهریور 1376

دکتر سعید سمنانیان

دکتر سعید سمنانیان
شهریور 1376 تا شهریور 1384

دکتر فرهاد دانشجو

دکتر فرهاد دانشجو
شهریور 1384 تا خرداد 1389

دکتر بیژن رنجبر

دکتر بیژن رنجبر
خرداد 1389 تا تیر 1393

دکتر محمد تقی احمدی

دکتر محمد تقی احمدی
مرداد 1393 تا آبان 1400