•  آبیاری و زهکشی
    مدیر گروه
    دکتر جمال محمدولی سامانی

آمار و اطلاعات

پيـام مديـر گـروه

گروه مهندسی و مدیریت آب دانشگاه تربیت مدرس با یاری خداوند متعال آماده است با فراهم آوردن محیطی علمی و پویا، فرزندان این مرز و بوم را با آغوشی باز جهت دانش اندوزی، کسب تجربه و آبادانی کشور بپذیرد. هدف این گروه آموزشی تربیت نیروهای متخصص برای مدیریت منابع آب و افزایش بهره وری آب کشاورزی با تکیه بر فناوری ها و علم روز دنیا می باشد. ما به یکدلی و هم افزایی در قالب پژوهش های تیمی ایمان داریم و معتقدیم که می توان این بار سنگین را به منزل مقصود رساند. گروه مهندسی و مدیریت آب دانشگاه تربیت مدرس آمادگی خود را جهت همکاری با سایر دانشگاه ها، موسسات تحقیقاتی و مراکز تصمیم گیری کشور در خصوص مسائل مرتبط با مهندسی و مدیریت منابع آب، اعلام می دارد.

تاريخچه گروه مهندسی و مدیریت آب دانشگاه تربیت مدرس

سابقه راه اندازی گروه مهندسی و مدیریت آب به سال 1362 با هدف تربیت اعضای هیأت ‌علمی و متخصصان مطلع و آگاه در قالب گروه آبياري و زهكشي با تلفيق دو گرايش تأسيسات آبياري و گرایش آبیاری و زهكشي برمی گردد. در سال 1378 دو گرایش مذکور از یکدیگر تفکیک شده و به دو گروه مجزا آبياري و زهکشی و گروه تأسيسات آبياري تبدیل شد. گروه تأسيسات آبياري با مديريت جناب آقای دكتر جمال ساماني در دو گرايش تأسيسات آبياري و مهندسي منابع آب، به فعالیت خود ادامه داده است. در سال 1382 با تصويب عناوين جديد برای رشته مهندسی کشاورزی- آب و سرفصل دروس از سوي وزارت علوم گروه های جدید مهندسی سازه های آبی و مهندسی آبیاری زهکشی ایجاد شده و سپس در سال 1394 گرایش مهندسي منابع آب نیز از گروه مهندسي سازه هاي آبي جدا و گروه مهندسی منابع آب تشکیل می شود. در نهایت در سال 1399به منظور چابک سازی و ارتباط بیشتر گرایش های رشته علوم و مهندسی آب با یکدیگر ادغام شده و گروه آموزشی و پژوهشی مهندسی و مدیریت آب در قالب سه کمیته مختلف شامل: مهندسی سازه های آبی، مهندسی منابع آب، مهندسی آبیاری و زهکشی تشکیل می شود. هم اکنون این گروه در دانشکده کشاورزی تحت مدیریت جناب آقای دکتر جمال سامانی در حال فعالیت است.

این گروه یکی از روزآمدترین و توانمندترین بخش‌های مهندسی آب در کشور است که در دو مقطع آموزشی کارشناسی‌ارشد و دکتری فعالیت می‌کند. کتب و مقالات منتشره توسط اعضای گروه در سطح جهانی از رتبه بالایی برخوردار بوده و همکاری با سایر دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی علمی در جهان جزو برنامه‌های گروه است. این گروه با داشتن 13 عضو هیأت ‌علمی تمام وقت متشکل از پنج استاد، پنج دانشیار و سه استادیار و تعدادی از اساتید متخصص کشور به صورت مدعو در حال فعالیت بوده و فارغ‌التحصیلان زیادی در مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکتری داشته است. دانش‌آموختگان این گروه علاوه بر داشتن توانایی‌های تخصصی و علمی، از قابلیت‌های ویژه‌ای نیز برخوردار می‌باشند، به‌طوری‌که تعداد قابل‌توجهی از فارغ‌التحصیلان دکتری به‌عنوان اعضای هیأت‌علمی در دانشگاه‌های معتبر کشور فعالیت می‌کنند و دیگر دانش‌آموختگان نیز در سازمان‌ها و صنایع بزرگ کشور مشغول به فعالیت می‌باشند.

مديران گروه مهندسی و مدیریت آب از ابتدا تا کنون

مدير گروه شروع مدیریت پایان مدیریت زمان مديريت
  دکتر محمودیان (آبیاری یا تاسیسات سابق)
 دکتر جمال محمدولی سامانی (سازه سابق) 78 81 4
 دکتر سعید مرید 82 84 2
 دکتر سید علی ایوب زاده 85 87 2
 دکتر علی باقری 88 92 4
دکتر میرلطیفی (آبیاری سابق)
دکتر مرید (منابع سابق)
دکتر جمال محمدولی سامانی (سازه سابق) 92 تاکنون -
دکتر جمال محمدولی سامانی (سازه و آبیاری) 98 99
دکتر جمال محمدولی سامانی 99 19 تاکنون

اخبار

access deny [1368]