گروه دامپروری

تاريخچه گروه دامپروری (علوم دامی) در اهمیت بخش دامپروری و آموزش و پژوهش در گرایشهای مختلف رشته علوم دامی، همین نکته بس که تأمین پروتئین حیوانی با منشأ دام و کاهش فقر غذایی در گرو فعالیت گسترده و همه جانبه در زنجیره تأمین غذاهای دامی برای جمعیت روزافزون بشر است. پس، بر خود می‌بالیم که در این راستا فعالیت داریم و دانشجویان نیز خرسند هستند و خواهند بود که در مسیر رفع نیاز غذای جوامع و تأمین امنیت غذایی انسانها تلاش می‌کنند. تلاشی علمی و همه جانبه که باید با رعایت حقوق حیوانات همراه باشد و غذایی ارزشمند در اختیار قرار گیرد. در این راستا باید به پرورش صحیح حیوانات همت گماشت، جایگاه مناسب در اختیار دام قرار داد، تغذیه حیوان را بهینه نمود، دامهای برتر را انتخاب و اصلاح کرد، و در یک کلام دام و تغذیه آن را از هر جهت ارتقا داد.
از سوی دیگر، باید تلاش کرد که پرورش دام کمترین آسیب را به محیط زیست و اقلیم وارد نماید و آلودگیهای ناشی از صنعت دامپروری را به حداقل رساند. این موارد نیازمند تلاش متخصصان دامپروری، کشاورزان و دامداران، دانشجویان و صد البته حمایت دولتها، سازمانها و اقشار مختلف جامعه است و لازم است اذهان جامعه با اهمیت بخش دامپروری، مشکلات بخش، نقاط قوت و رابطه دامپروری با اقلیم و محط زیست و نقش آن در امنیت غذایی آشنا شود. در این حوزه، گروههای علوم دامی مستقر در دانشگاههای مختلف کشور فعالیت و توان خویش را متمرکز بر اهداف بالا کرده‌اند. گروه علوم دامی دانشگاه تربیت مدرس نیز سابقه‌ای طولانی در تربیت دانشجویان و کارشناسان در مقاطع تحصیلات تکمیلی کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی دارد و در گرایشهای تغذیه دام و ژنتیک و اصلاح دام و طیور اقدام به پذیرش دانشجو می‌کند.
همانند سایر دانشگاهها و بویژه دانشگاههای تراز اول، تلاش گروه بر آموزش قوی و پژوهش قوی بوده و هست و در این مسیر از حضور اعضای هیأت علمی متخصص و آشنا با تعلیم و تربیت در گرایشهای تغذیه دام و ژنتیک و اصلاح دام و طیور و هر دو مقطع بهره می‌برد. هدف گروه علوم دامی تعامل سازنده با دانشجویان محترم و برقرای ارتباط مناسب با بخشهای دولتی و خصوصی فعال در بخش دامپروری است. بی شک، دانشجویانی که با علاقه این رشته را انتخاب نمایند، در دانشگاههای مختلف می‌توانند موفقیتهای زیادی کسب کنند. در گروه علوم دامی دانشگاه تربیت مدرس نیز، آموزش و پژوهش قوی، تربیت اخلاقی افراد، آشنا کردن دانشجو با نقاط قوت و ضعف صنعت دامپروری کشور و همچنین پرداختن به مسائل روز دامپروری در سطح بین المللی در راستای فعالیت مداوم قرار دارد.
تلاش گروه پرداختن به اهداف اصلی دانشگاه و توجه به تربیت صحیح دانشجویان در بعد آموزش و پژوهش، آشنایی بیشتر با صنعت و مفهوم ارتباط صنعت و دانشگاه است.

معرفی گروه دامپروری

اخبار

access deny [1368]