• اقتصاد کشاورزی
  مدیر گروه
  دکتر محمدحسن وکیل پور

آمار و اطلاعات

گروه اقتصاد کشاورزی

پيـام مدير گـروه

دانشگاه تربیت مدرس، یکی از مراکز معبر علمی در کشور بوده و جزو دانشگاه¬های سطح یک به شمار می رود. گروه اقتصاد کشاورزی این دانشگاه در سال 1365 با پذیرش اولین دانشجو در مقطع کارشناسی‌ارشد، مأموریت اصلی خود را در راستای تربیت اساتید دانشگاه‌ها، محققان مراکز تحقیقاتی، مدیران اجرایی و سیاستگذاران کشور آغاز نمود و امروزه بسیاری از استادانی که در زمینه‌ اقتصاد کشاورزی به تحقیق و آموزش می‌پردازند از دانش‌آموختگان این دانشگاه هستند. بنیان‌گذار این رشته در دانشگاه، مرحوم جناب آقای دکتر موسی‌نژاد بوده‌اند. این گروه برای اولین بار در سطح کشور، مقطع دکتری اقتصاد کشاورزی را در سال 1369 راه‌اندازی نمود.
تمرکز اصلی این گروه، انجام امور آموزشی و پژوهشی در راستای توسعه علم اقتصاد کشاورزی و ایفای مسئولیت های اجتماعی است. در همین راستا، هم‌اکنون چهار گرایش سیاست و توسعه کشاورزی، اقتصاد تولید و مدیریت واحدهای کشاورزی، بازاریابی محصولات کشاورزی و اقتصاد منابع طبیعی و محیط‌ زیست در مقاطع ارشد و دکتری در این گروه فعال است.
در مقطع کارشناسی‌ارشد، دانشجویان پذیرفته‌شده در طی دوره تحصیلی خود، توانایی‌های لازم برای بررسی‌های علمی، آماری و تطبیقی کاربرد اصول علم اقتصاد در حوزه کسب‌وکارهای کشاورزی را کسب می‌نمایند و پس از دانش‌آموختگی می‌توانند در مقام کارشناس ارشد به‌عنوان مربی، پژوهشگر، برنامه‌ریز، تحلیل‌گر و ارزیاب اقتصادی مشغول به کار شوند. دانشجویان دکتری در طی دوره تحصیلی خود با به روزترین موضوعات و پیشرفت‌های علمی در رشته خود آشنا می‌شوند. در این دوره دانشجویان بایستی به موضوعات علمی درزمینه رشته خود احاطه یابند، یافته‌های علمی و پژوهشی خود را جهت حل مشکلات و استقلال علمی کشور ارائه نمایند و برای تدریس و پژوهش در سایر دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی و آموزشی آماده شوند. دانش‌آموختگان دوره دکتری قادر خواهند بود منشأ اثر خدمات ارزشمندی در مشاغل خصوصی و دولتی به‌عنوان استاد دانشگاه، پژوهشگر، مشاور و طراح پروژه در سازمان‌های خصوصی و دولتی، مدیر طرح‌های توسعه‌ کشاورزی و منابع طبیعی و برنامه‌ریز در سطح خرد و کلان کشور باشند.

مدیران گروه اقتصادکشاورزی از ابتدای تاسیس به شرح زیر است
 1. دکتر محمدقلی موسی نژاد
 2. دکتر امیرحسین چیذری
 3. دکتر صادق خلیلیان
 4. دکتر سید ابوالقاسم مرتضوی
 5. دکتر سیدحبیب الله موسوی
 6. دکتر حامد نجفی علمدارلو

اخبار

access deny [1368]