بیماری‌شناسی گیاهی


 

سال تاسیس گروه: 1365

اولین مدیر گروه: دکتر عباس شریفی تهرانی


bullet معرفی گروه

گروه بیماری شناسی گیاهی دانشکده کشاورزی دانشگاه تربیت مدرس در سال 1365 تاسیس شد. این گروه اکنون دارای شش نفر عضو هیات علمی با درجه های استاد (دو نفر)، دانشیار (سه نفر) و استادیار (یک نفر)، فارغ‌التحصیل از دانشگاه‌های داخل و خارج کشور می‌باشد. اعضای هیات علمی دارای تخصص در زمینه‌های قارچ ‌شناسی و بیماری‌های قارچی، اپیدمیولوژی بیماری های گیاهی، کشت و تکثیر قارچهای خوراکی، ویروس شناسی و بیماری‌های ویروسی و نماتدشناسی می‌باشد. مطالعات مربوط به پروکاریوت‌ها و بیماری‌های مرتبط و نیز پروژه‌های کنترل بیولوژی نیز در گروه انجام می‌شود. گروه معمولا میزبان دانشجویانی با رتبه‌های برتر کنکور در هر دو مقطع دکتری و کارشناسی ارشد است و از رتبه ممتازی در زمینه بیماری شناسی گیاهی در کشور در بین دانشگاه‌های داخل برخودار است. کتب و مقالات منتشره توسط اعضای گروه در سطح جهانی از رتبه بالایی برخوردار بوده و همکاری با سایر دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی علمی در جهان جزو برنامه‌های گروه است. اولویت های تحقیقاتی گروه تلاش برای حل مشکلات مربوط به مدیریت بیماری های گیاهی می باشد. در این راستا شناسایی مورفولوژيک و مولکولی بیمارگرهای گیاهی، تولید گیاهان تراریخته مقاوم به بیماری‌ها، مطالعه اپیدمیولوژی بیماری های گیاهی، کنترل بیولوژیک بیماری های گیاهی، مطالعات تنوع ژنتیکی، مطالعه برهمکنش میزبان-بیمارگر و مطالعه سیستماتیک مولکولی بیمارگرها جزو زمینه های تحقیقاتی اولویت دار گروه بیماری شناسی گیاهی می باشد و آزمایشگاه‌ها و امکانات مورد نیاز در این زمینه در گروه مهیا شده است. گروه بیماری شناسی گیاهی با گروه حشره شناسی کشاورزی دانشگاه تربیت مدری دارای تفاهم نامه همکاری می‌باشد و مجله انگلیسی زبان Journal of Crop Protection (JCP) توسط این دو گروه منتشر می‌شود و به لطف حق توانسته است موفقیت های علمی بین المللی چشمگیری در سطح بین المللی داشته باشد.

bullet پیام مدیر گروه

گروه بیماری شناسی گیاهی دانشگاه تربیت مدرس با یاری خداوند متعال در صدد است تا با فراهم آوردن محیطی علمی و صمیمی، فرزندان این مرز و بوم را با آغوشی باز جهت دانش اندوزی و ساختن و آبادانی کشور بپذیرد. این گروه آموزشی تلاش می کند با گام هایی هر چند کوچک در جهت کاهش خسارت بیماری های گیاهی و تولید محصولات کشاورزی سالم و عاری از بقایای سموم شیمیایی حرکت نماید. ما به یکدلی و هم افزایی در قالب پژوهش های تیمی ایمان داریم و معتقدیم که با همدلی و همراهی می توان این بار سنگین را به منزل مقصود رساند. گروه بیماری شناسی گیاهی دانشگاه تربیت مدرس آمادگی خود را جهت همکاری با سایر دانشگاه ها، موسسات تحقیقاتی و مراکز تصمیم گیری کشور در خصوص مسائل مرتبط با بیماری های گیاهی و پیامدهای آنها، اعلام می دارد.

bullet آزمایشگاه‌های گروه که در دسترس همه دانشجویان گروه است به شرح زیر می باشد

  •  آزمایشگاه بیماری شناسی گیاهی مولکولی: این آزمایشگاه دارای تجهیزات مربوط به کشت قارچ‌ها و باکتری، ترموسایکلر و real time PCR است. مسئولیت این آزمایشگاه با آقای مهندس سید مرتضی وامقی است. شماره تلفن‌های 48292421 - 48292444 جهت تماس با این آزمایشگاه می‌باشد.
  • آزمایشگاه کنترل بیولوژیک: تحقیقات مربوط به کنترل بیولوژیک بیمارگرهای گیاهی در این آزمایشگاه ها انجام می‌شود. مسئول این آزمایشگاه ها آقای مهندس سید علی اکبر ساداتی می باشد. شماره تلفن 48292041 جهت تماس مستقیم با این آزمایشگاه است.
  • آزمایشگاه قارچ شناسی: تجهیزاتی مانند آون، انکوباتور، میکروسکوپ، استریومیکروسکوپ و وسایل مربوط به تهیه پرپاراسیون و شناسایی قارچ ها می باشد. همچنین اتاق سردخانه (cold room) جهت نگهداری نمونه ها (بجز خاک و گیاه) یا محیط کشت‌ها در این آزمایشگاه تعبیه شده است. مسئولیت این آزمایشگاه با آقای مهندس سید مرتضی وامقی است. شماره تلفن‌های 48292421 - 48292444 جهت تماس با این آزمایشگاه می‌باشد.
  • آزمایشگاه نماتدشناسی گیاهی: مطالعات مربوط به نماتدهای انگل گیاهی در این آزمایشگاه انجام می‌شود و اغلب دستگاه‌های اوپتیک گروه جهت تصویربرداری دیجیتال و یا مشاهده مستقیم با استفاده از میکروسکوپ‌ها در این آزمایشگاه واقع است. شماره تلفن 48292221 – 48292207 جهت تماس مستقیم با این آزمایشگاه است.
  • بخشی از آزمایشگاه ها و اتاق خاکشویی جهت جداسازی عوامل بیماریزا از خاک و بافت های گیاهی در ساختمان سوله واقع در محوطه دانشکده می‌باشد. سه واحد گلخانه‌ نیز در اختیار گروه است که در ضلع غربی دانشکده واقع شده است. اتاق هایی نیز برای کشت بافت و یا کشت تخصصی قارچ ها و باکتریها در اختیار گروه می‌باشند.
  • مطابق مصوبه گروه، استفاده دانشجویان از آزمایشگاه ها نیاز به اخذ معرفی نامه و مجوز مربوطه داشته و فقط در بازه زمانی اعلام شده در مجوز مقدور می‌باشد. ارائه خدمات به گروه های دیگر دانشگاه و یا موسسات خارج دانشگاه با اخذ مجوزهای مربوطه و طی مسیرهای قانونی مقدور می‌باشد.

bullet خدمات

با توجه به تخصص¬های اعضای هیات علمی و امکانات موجود، تقاضا برای دریافت خدمات تخصصی معمولا از طرف افراد مختلف به گروه ارائه می¬شود که ارائه این خدمات تنها با اخذ مجوزهای مربوطه از معاونت محترم پژوهشی و طی مسیرهای قانونی مقدور خواهد بود.