آمار زیستی


 

bullet تاریخچه

گروه آمار زیستی در سال 1363، به‌منظور تربیت و آموزش نیروی متخصص و کارآمد با پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد آغاز به کار کرد، از سال 1367 نیز دانشجوی دکترا پذیرفت. تا‌کنون شمار زیادی از محققان و اعضای هیئت‌علمی گروه‌های آمار زیستی سراسر کشور از دانشگاه تربیت مدرس فارغ‌التحصیل شده‌اند.

bullet رسالت گروه

برخی از اهداف تشکيل گروه آمار زیستی به این شرح است: تربيت نيروهاي متخصص و متعهد که به جدیدترین روش‌های تجزیه‌وتحلیل داده‌های زیستی و پزشکی دست یابند و با انجام تحقيقات لازم مرزهای اين دانش را گسترش دهند؛
همپا با دانشگاه‌های پيشرفته و مطرح جهان بتوانند زمينه‌ساز پیشرفت پژوهش‌ها در زمينه‌های مختلف علوم زيستی در کشور باشند؛
در تولید علم و به‌کارگیری روش‌های گوناگون آمار زیستی در حل مشکلات کشور، متناسب با فرهنگ ایرانی اسلامی و آرمان‌های آن بکوشند.

bullet فعالیت‌های اعضای گروه

اعضای هیئت‌علمی این گروه در بسیاری از طرح‌های داخلی و بین‌المللی، صاحب‌نظر هستند و در بسیاری از مجلات علمی کشور، نقش فعال و تعیین‌کننده ‌دارند.

bullet محورهای پژوهشی گروه

حوزه‌های گوناگون آمار زیستی، شامل طراحی و تحلیل مدل‌های متنوع آماری با انواع داده‌ها، محورهای پژوهشی گروه آمار زیستی را تشکیل می‌دهد که عبارت‌اند از:

حوزه‌های گوناگون آمار زیستی، شامل طراحی و تحلیل مدل‌های متنوع آماری با انواع داده‌ها، محورهای پژوهشی گروه آمار زیستی را تشکیل می‌دهد که عبارت‌اند از:
مدل‌های خطی و مدل‌های خطي تعميم¬يافته که در تعیین عوامل تأثیرگذار در بیماری‌های مختلف کاربرد‌های مفیدی دارد؛
کارآزمایی بالینی که یکی از انواع مطالعات پزشکی است، برای جمعیت‌ انسانی انجام می‌شود و کاربرد مهم آن در مطالعۀ اثرات داروها و شیوه‌های درمانی جدید است.
تحلیل بقای بیماران و مطالعه دربارۀ عوامل مؤثر بر آن
بیوانفورماتیک که یک حوزۀ وسیع میان¬رشته‌ای است و به تحقیق، توسعه و به‌کارگیری ابزار‌های محاسباتی و روش‌های آمار زیستی برای تجزیه‌وتحلیل این نوع از داده‌ها می‌پردازد.
حوزه‌های متنوع استنباط آماری که شامل توزیع‌های آماری، نظریۀ نمونه بزرگ و مدل‌های نیمه‌پارامتری با دو رهیافت اساسی فراوانی‌گرایی و بیزی است.
آمار محاسباتی که شاخه‌ای جدید و رو به رشد از آمار است و با به¬کارگیری الگوریتم‌های رایانه‌ای، استنباط‌های آماری را انجام می‌دهد.
آمار ناپارامتری که مجموعه‌ای از روش‌های آماری است و سعی می‌کنند کمترین فرض‌ها را در تحلیل داده¬ها در نظر بگيرند. این روش، به¬خصوص زمانی که داده‌هایی با حجم کم در گروه‌های درحال مطالعه وجود دارد، بسیار مفید است.
روش‌های بیزی كه علاوه بر اطلاعات جمع‌آوری‌شده از داده‌ها، از اطلاعات و آگاهی محقق در خصوص پارامترها نيز به-صورت توابع پيشين در استنباط آماری استفاده می‌کند. اين مجموعه از روش‌ها قابليت فائق آمدن بر مسائل پيچيدۀ آماری و موارد با حجم نمونۀ كم را دارد.