متن کامل خبر


 
درگذشت نابغه رياضيات جهان

خلاصه خبر: مریم میرزاخانی، نابغه ایرانی ریاضی بعد از دست و پنجه نرم کردن با سرطان درگذشت.میرزاخانی که از چندی پیش به دلیل ابتلا به سرطان در یکی از بیمارستان های امریکا بستری بود، دارفانی را وداع گفت.

مریم میرزاخانی، نابغه ایرانی ریاضی بعد از دست و پنجه نرم کردن با سرطان درگذشت.میرزاخانی که از چندی پیش به دلیل ابتلا به سرطان در یکی از بیمارستان های امریکا بستری بود، دارفانی را وداع گفت.

پروفسور مریم میرزاخانی) ۱۳اردیبهشت ۱۳۵۶ — ۲۴تیر ۱۳۹۶ (ریاضی‌دان ایرانیو استاد دانشگاه استنفورددر سال ۲۰۱۴ به خاطر کار بر «دینامیک و هندسه سطوح ریمانی و فضاهای پیمانه‌ای آنها» برندهٔ مدال فیلدزشد، که بالاترین جایزه در ریاضیات و معادل جايزه نوبل است. وی تنها زندر جهان و تنها ایرانی برندهٔ مدال فیلدزاست.


زمینهٔ تحقیقاتی او مشتمل بر نظریه تاشمولر، هندسه هذلولی، نظریه ارگودیکو هندسه هم‌تافتهبود.مریم میرزاخانی در دوران تحصیل در دبیرستان فرزانگان تهران، برندهٔ مدال طلای المپیاد جهانی ریاضیدر سال‌های ۱۹۹۴ (هنگ‌کنگ) و ۱۹۹۵ (کانادا) شد و در این سال به‌عنوان نخستین دانش‌آموز ایرانی نمرهٔ کامل مسابقات را به دست آورد. وی نخستین دختری بود که در المپیاد ریاضی ایران طلا گرفت و به تیم المپیاد ریاضی ایران راه یافت  و نخستین دانش آموز ایرانی بود که دو سال مدال طلا گرفت. او در سال ۱۹۹۹ مدرک کارشناسی خود را در رشتهٔ ریاضیاز دانشگاه شریفو دکتریِ خود را در سال ۲۰۰۴ از دانشگاه هارواردبه سرپرستی کورتیس مک‌مولن(از برندگان مدال فیلدز) گرفت.

از مریم میرزاخانی به‌عنوان یکی از ده ذهنِ جوان برگزیدهٔ سال ۲۰۰۵ از سوی نشریهٔ پاپیولار ساینسدر آمریکا و ذهن برتر در رشتهٔ ریاضیات تجلیل شد.میرزاخانی برنده جوایزی چون جایزه ستر از انجمن ریاضی آمریکا در سال ۲۰۱۳ و جایزهٔ کلی بود. وی از یازدهم شهریورماه ۱۳۸۷ (اول سپتامبر ۲۰۰۸) در دانشگاه استنفورداستاد و پيش از آن استاد دانشگاه پرینستونبود.

با درگذشت اين بانوي ايراني در سن چهل سالگي، جهان يكي از ذهن هاي برتر رياضي را از دست داد. دانشکده علوم ریاضی دانشگاه فقدان این دانشمند جوان را به جامعه دانشگاهی تسلیت می گوید.

يادش گرامي باد.

 

25 تیر 1396 / تعداد نمایش : 282