متن کامل خبر


 
تقدیر از عضو هیأت علمی و محقق جوان دانشگاه در جشنواره بین‌المللی تحقیقاتی رویان

خلاصه خبر: با معرفی برترین طرح‌های تحقیقاتی در هفدهمین جشنواره بین‌المللی رویان ، از دکتر محسن شرفی عضو هیأت علمی دانشکده کشاورزی برای اجرای طرح تحقیقاتی "بهینه کردن روش انجماد اسپرم حیوانات اهلی با استفاده از یک محیط انجمادی گیاهی جدید" تقدیر شد.

با معرفی برترین طرح‌های تحقیقاتی در هفدهمین جشنواره بین‌المللی رویان ، از دکتر محسن شرفی عضو هیأت علمی دانشکده کشاورزی برای اجرای طرح تحقیقاتی "بهینه کردن روش انجماد اسپرم حیوانات اهلی با استفاده از یک محیط انجمادی گیاهی جدید" تقدیر شد.
هفدهمین جشنواره بین‌المللی تحقیقاتی رویان با حضور پژوهشگرانی از آمریکا، هند، چین، استرالیا، ایتالیا و انگلستان همزمان با دوازدهمین کنگره بین‌المللی سلول‌های بنیادی برگزار شد. در این دوره از جشنواره بین‌المللی رویان در کنار نشست‌های تخصصی، از 5 محقق خارجی از کشورهای چین، استرالیا و آمریکا و 3 محقق داخلی تقدیر به عمل آمد.
در بخش برگزیدگان داخلی هفدهمین جشنواره رویان دکتر محسن شرفی عضو هیأت علمی دانشگاه، با طرح بهینه‌کردن روش انجماد اسپرم حیوانات اهلی با استفاده از یک محیط انجمادی گیاهی مورد تقدیر قرار گرفت.
انجماد اسپرم، نگهداری و استفاده طولانی‌مدت از ذخایر ژنتیک در مراکز دامپروری را ممکن می‌کند. بهبود روش‌های انجمادی امکان نگهداری طولانی‌تر و کارایی بهتر پس از ذوب را فراهم خواهد کرد. به همین علت روش‌های انجمادی پیوسته در حال اصلاح و بهبود است. به منظور ارتقای کیفیت انجماد اسپرم، دکتر محسن شرفی و همکارانش با اجرای طرح تحقیقاتی «بهینه کردن روش انجماد اسپرم حیوانات اهلی با استفاده از یک محیط انجمادی گیاهی جدید» یک نگه‌دارنده گیاهی را از «لیستین سویا» استخراج کرده و برای نخستین بار در جهان برای انجماد اسپرم در گونه‌های مختلف دامی مورد ارزیابی قرار دادند.

جشنواره بین‌المللی تحقیقاتی رویان

هفدهمین جشنواره بین‌المللی تحقیقاتی رویان از 10 تا 12 شهریورماه امسال در سالن همایش‌های رازی از سوی پژوهشگاه رویان و با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، ستاد توسعه سلول‌های بنیادی، انجمن جنین‌شناسی، بانک توسعه اسلامی، انجمن باروری و ناباروری ایران برگزار شد.
گفتنی است دکتر محسن شرفی در سال 1364 در لارستان استان فارس متولد شد. در سال 86 در مقطع کارشناسی در رشته کشاورزی- علوم دامی از دانشگاه گرگان فارغ التحصیل و در سال 89 در دانشگاه صنعتی اصفهان در مقطع کارشناسی ارشد از پایان نامه خود با موضوع "تأثیر محیط انجماد اسپرم بر توانایی لقاح و تکوین رویان های آزمایشگاهی گوسفند" در رشته فیزیولوژی تولید مثل دفاع نمود. وی همزمان با تیم تحقیقاتی پژوهشگاه رویان اصفهان نیز همکاری داشته و بلافاصله در دورۀ دکتری تخصصی رشته فیزیولوژی تولید مثل دانشگاه تهران پذیرفته شد. شرفی طی تحصیل در مقطع دکتری، همواره به عنوان دانشجوی برگزیده و ممتاز شناخته شد و از این رو به عضویت بنیاد ملی نخبگان ایران درآمد. دکتر شرفی خردادماه سال 94 در نخستین جشنواره تولید مثل ایران به عنوان پژوهشگر برتر جوان برگزیده شد.
وی هم اکنون به عنوان عضو هیات علمی گروه پرورش و مدیریت دام و طیور دانشکده کشاورزی در عرصه تحقیقات تولید مثل حوزه دامی، فیزیولوژی تولید مثل و تراریخت سازی مشغول به فعالیت و پژوهش می باشد.

15 شهریور 1395 / تعداد نمایش : 4337