متن کامل خبر


 
اولین جلسه شورای دانشکده کشاورزی در سال 1397 برگزار شد

خلاصه خبر: به گزارش روابط عمومی دانشکده، در روز سه شنبه مورخ 97/1/21اولین جلسه ی شورای دانشکده با حضور هیئت رئیسه و مدیران گروه های آموزشی در محل اتاق شورا دانشکده برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشکده، در روز سه شنبه مورخ 97/1/21اولین جلسه ی شورای دانشکده با حضور هیئت رئیسه و مدیران گروه های آموزشی در محل اتاق شورا دانشکده برگزار شد.

در این جلسه پس از تلاوت آیاتی از کلام ا... مجید، ابتدا آقای دکتر علی اصغر طالبی، رئیس دانشکده کشاورزی، با تبریک فرارسیدن سال نو و بهار طبیعت اظهار داشت: نوروز اگر چه یک سنت ملی، کهن تاریخی ما ایرانیان است. ولی از آن به بهترین شکل برای گرامیداشت ارزش­های انسانی، اخلاقی و اسلامی استفاده می­شود. لحظه تحویل سال دعای زیبای یا مقلب القلوب و الابصار شروع می­شود و اگر درک درستی از "احوال خوب"داشته باشیم استجابت این دعا باعث رستگاری انسان می­شود.

     به واقع تعطیلات نوروزی فرصتی است برای پرداختن به مهمترین مسایل زندگی اجتماعی و انسانی که به دلیل زندگی ماشینی و در سال­های اخیر فضای مجازی متأسفانه مورد کم توجهی قرار گرفته است. نوروز یکی از مردمی­ترین اعیاد ملی است که در آن مردم با مهر و محبت با همدیگر رفتار می­کنند و بیشترین صله ارحام، دیدار از اقوام و خویشان؛که مورد تأکید دین مبین اسلام است؛ در این ایام صورت می­گیرد.

     برای ما دانشگاهیان عید نوروز فرصت مغتنمی است که به خانواده بیشتر خدمت نموده و بخشی از دینی که اعضای خانواده به گردن ما دارند را ادا کنیم و امیدوارم که همه ما توانسته باشیم رضایت اعضای خانواده را جلب کرده باشیم.

     از دیگر برکات عید نوروز آشنایی بیشتر با مراکز مذهبی، تاریخی، فرهنگی و هنری و درک عمیق­تر از فرهنگ غنی و تاریخ کهن ایران است، که برای همه به ویژه نسل جوان و فرزندان ضروری است.

     نوروز که همزمان است با بهار طبیعت و سرزندگی و شور و زیبایی و دوست داشتن، عشق ورزیدن در بین همه موجودات عالم به فرمایش حضرت امام (ره) :

بهار آمد بهار آمد جوانی از سر گیرم                 کنار یار بنشینم ز عمر خود ثمر گیرم

به گلشن باز گردم با گل و گلشن درآمیزمبه طرف بوستان دلدار مهوش را به بر گیرم

 و همچنین نورز فرصتی است برای توجه بیشتر به طبیعت که متأسفانه، در 30-20 سال اخیر مورد بی­مهری و در بعضی موارد رفتار ناجوانمردانه قرار گرفته است. و بسیاری از مظاهر زیبای طبیعت ایران یا نابود شده است یا در شرف نابودی است که از بی­توجهی و خودخواهی انسان ناشی شده است. امیدوارم در سال جدید مهر و محبت معنیت به همنوع و همه مخلوقات و آفریده­های خداوند متعال دردل­ها بیش از گذشته باشد و به قول سعدی شیرازی:به جهان خرم از آنم که جهان خرم از اوست     / عاشقم بر همه عالم که همه عالم از اوست

رئیس دانشکده کشاورزی در ادامه افزود: در آغازین روزهای سال جدید بر خود لازم می­دانم از زحمات و تلاش­های خالصانه و صادقانه همه همکاران گرامی در سال گذشته تشکر و قدردانی کنم و جایگاه برجسته دانشکده کشاورزی در کشور و در دانشگاه، مدیون تلاش و مجاهدت دلسوزنه و مسئولانه همه همکاران گرامی است در عین حال دانشگاه و دانشکده یک نهاد رو به تکامل است و ما باید تلاش بکنیم که با هم­افزایی و همگرایی نقاط قوت و ضعف، چالش­ها و راهکارهای مناسب را برای ارتقای جایگاه دانشکده شناسائی کنیم. بر اساس ارزیابی سال گذشته دانشکده کشاورزی در زمینه انتشارات علمی میانگین دوره تحصیلی دانشجویان و نسبت دانشجو به استاد سرآمدی خود را حفظ کرده ولی در زمینه درآمدزایی آموزشی و پژوهشی ارتباطات بین­المللی باید تلاش بسیار بیشتری صورت بگیرد و دستیابی به این اهداف در صورتی امکان­پذیر است که کلیه همکاران در واقع بدنه دانشکده وارد صحنه بشوند تا تحرک و پیشرفت واقعی اتفاق بیفتد. از دیگر مسایلی که در راستای طرح تحول راهبردی باید مورد توجه قرار بگیرد توجه به نیازهای واقعی جامعه و کشور و استفاده از ظرفیت­هایی است که در دانشکده وجود دارد. مهمترین توانمندی دانشکده کشاورزی مجموعه­ای از انسان­های توانمند و برجسته است که باید بتوانند برای مشکلات کشور راهکاری مناسب در راستای تخصص خود ارائه بدهند و باید از مرحله شعار عبور بکنند. یکی از بزرگترین چالش های کشور تولید و اشتغال است که شعار سال 1396 بود و یکی از اصلی­ترین چالش­های آینده ما هم خواهد بود و شعار سال 1397 حمایت از کالای ایرانی است که در راستای اشتغال و تولید ملی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. یکی از گسترده­ترین بخش های حمایت از کالای ایرانی، مربوط به حوزه کشاورزی است و ما باید از فرصت نامگذاری سال 1397 به نام حمایت از کالای ایرانی برای توسعه بخش کشاورزی متناسب با منابع و محدودیت­های موجود استفاده کرده و در تعامل با نهادها و دستگاه­های دولتی مؤثر، مسیر کشاورزی کشور را تبیین کنیم.

آقای دکتر طالبی در پایان گفت: امیدوارم در سال 1397 به جای جدال­های بی ­ارزشی که هیچ نفعی به حال دنیا و آخرت مردم ندارد همه ی همت خود را معطوف رفع مشکلات اساسی کشور کنیم. امیدوارم سال 1397 سالی همراه با سلامتی، آرامش و امنیت، اندیشه­های پویا و سالی برخورداری بیشتر از نعمت­های خداوند برای همه شما عزیزان و ملت بزرگ ایران باشد.

 

( تهیه و تنظیم: روابط عمومی دانشکده کشاورزی )

26 فروردین 1397 / تعداد نمایش : 243