متن کامل خبر


 
نیاز امروز جامعه دانشگاهی به روح علمی و اخلاق علمی

خلاصه خبر: حجت‌الاسلام‌والمسلمین فلاح‌رفیع در بخش نخست سخنان خود در مراسم تجلیل از استادان برتر و گرامیداشت روز استاد ضمن اشاره به اهمیت والای رشد علمی بیان داشتند: برای تجدید بنیان تمدن به طور کلی و بالاخص تمدن اسلامی نیاز به رشد علم می‌باشد.

در مراسم تجلیل از استادان برتر و گرامیداشت روز استاد که با حضور مسئولین و اعضای هیأت علمی از سوی معاونت آموزشی دانشگاه تربیت‌مدرس برگزار شد سخنران مدعو دکتر علی فلاح‌رفیع مسئول نهاد رهبری در دانشگاه بودند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین فلاح‌رفیع در بخش نخست سخنان خود ضمن اشاره به اهمیت والای رشد علمی بیان داشتند: برای تجدید بنیان تمدن به طور کلی و بالاخص تمدن اسلامی نیاز به رشد علم می‌باشد. رشد علم به عالمان وابسته است و وجود عالمان نیز پیش‌زمینه‌ی فرهنگ و روحیه علمی را می‌طلبد. بنابراین فرهنگ به یک معنا مقدم بر علم است و اسلام نیز برای رشد علم ابتداء فرهنگ علم را بین مسلمانان رواج داد. فرهنگ علم به این بود که اولین آیات قرآن با قسم به قلم و تحسین علم و عالم نازل گردید و آیات و روایات متعدد دیگر همه به نوعی بیانگر تقدس علم بودند به طوری که اسلام علم، کلاس، عالم، مدرسه، دانشگاه را تقدس بخشید و این موجب شد که در کمتر از 3 قرن مسلمانان به اوج تمدن برسند.

                          

فلاح‌رفیع با اشاره به سابقه‌ی تمدن اسلامی گفتند: امروزه نیز برای ایجاد یا تجدید بنای تمدن اسلامی بیش از هر چیز نیازمند روحیه و فرهنگ علمی هستیم. فرهنگی که علم را برای علم و برای پیشرفت انسان و جامعه بخواهد و نه صرفا برای توسعه و پیشرفت‌های مادی، این کار برای توسعه علمی و رشد علم کاری ریشه‌ای و اصولی است که در مغرب زمین نیز به آن پرداخته شد. امروزه استکبار جهانی در مواجهه با کشورهای توسعه‌نیافته نیز تلاش کرد تا ریشه را تضعیف و یا نابود کند . اگر ما بخواهیم به رشد علمی برسیم و تمدن اسلامی را تجدید کنیم باید به ریشه‌ها بپردازیم و ریشه همان فرهنگ تقدس‌بخش به علم است. اگر این اتفاق در جامعه علمی ما رخ می‌داد شاهد برخی از بداخلاقی‌ها در تعاملات علمی نبودیم. این‌گونه بداخلاقی‌ها هرچند اندک، شایسته جامعه اسلامی و دانشگاه آن نیست.

وی در بخش دیگری از سخنان خود یکی از وظایف عمده شورای عالی انقلاب فرهنگی را برنامه‌ریزی و کمک به رشد فرهنگ یا روح علمی در بین افراد جامعه به ویژه نسل جوان دانسته و افزودند: این چیزی است که امروز شورای عالی انقلاب فرهنگی باید پاسخگوی آن باشد که بعد از این همه سال در مورد این مهم چه تدبیری اندیشیده است و چه برنامه و طرحی ارائه کرده است.

لازم به ذکر است در پایان این مراسم جوایزی به استادان برتر از اهدا گردید.

19 اردیبهشت 1396 / تعداد نمایش : 568