متن کامل خبر


 
نقد و بررسی رمان قطار 57 در دانشگاه

خلاصه خبر: دومین نشست ادبیات پایداری در دهه فجر باعنوان نقد وبررسی رمان «قطار 57» و باحضور نویسنده کتاب، شنبه 17 بهمن 94 درمسجد دانشگاه بعدازنمازظهروعصر برگزار شد.

دومین نشست ادبیات پایداری در دهه فجر باعنوان نقد وبررسی رمان «قطار 57» و باحضور نویسنده کتاب، شنبه 17 بهمن 94 درمسجد دانشگاه بعدازنمازظهروعصر برگزار شد.
در این نشست رضا رئیسی تصریح کرد: نام این رمان برگرفته از واقعیات تاریخی و حوادث انقلاب است که از سوی انتشارات سوره مهر وسپس انتشارات ققنوس تا کنون 4 بار تجدید چاپ شده است.
نویسنده کتاب که بیش از 10 اثر در ادبیات پایداری است همچنین تاکید کرد: برای نوشتن کتاب درعرصه انقلاب، باید جنگ با انقلاب باهم دیده شود چرا که نسل انقلاب همان نسل جنگ وگرداننده آن بود.
نویسنده درادامه گفت:‌ قطار 57 از معدود کتاب‌هایی است که درخصوص انقلاب بی طرفانه نوشته شده و این بدان معنا است که حقی ازکسی ضایع نشده است.
وی افزود: سعی من دراین کتاب انتقال عینی وقایع بدون کم وکاست بوده است.
وی ادامه داد: این کتاب را 18 بار بازنویسی کرده‌ام و برای نوشتن آن 4سال ونیم زمان گذاشته‌ام ودراین 18 بار سعی کرده‌ام بی طرفی خودراحفظ کنم.
رئیسی در بخش دیگری از صحبت‌های خود نیز اظهار داشت: باید حوادث انقلاب در قالب رمان و داستان نیز ثبت شود زیرا انقلاب بخشی بسیار مهم ازتاریخ معاصر است.
وی در عین حال افزود: نوشتن کاربسیار مشکلی است و این مهم درباره انقلاب وجنگ بسیار دشوارتر می‌شود، چراکه برخی افراد بعد از نوشتن کتاب سهم خواهی‌هایی خواهند داشت که مواجهه با آن از نوشتن خود کتاب سخت‌تر می‌شود.  
این صاحب نظر درعرصه ادبیات فرهنگی همچنین تصریح کرد: جنگ فرصت نوشتن حوادث انقلاب را نداد واهل قلم هم به موضوع روز آن موقع یعنی جنگ پرداختند و علت گرایش کمتر جوانان به ادبیات انقلاب نیز یا بخاطر آن است که این ادبیات هیچگاه به درستی تعریف نشده است و یا در مواردی با مبالغه همراه شده است.
درپایان این برنامه برخی حاضران به بیان نظرات خود پرداختند و در حاشیه این نشست نیز کتاب مذکور با تخفیف 50 درصد از سوی معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه به علاقمندان عرضه شد.
20 بهمن 1394 / تعداد نمایش : 2852